Niemcy dzielą się samochodami

Materiały promocyjne

Liczba ludzi korzystających z wypożyczalni miejskich samochodów w Niemczech wzrosła w ciągu roku o 36 procent, do 1,7 miliona – podaje Federalne Stowarzyszenie Carsharingu w Berlinie

– Carsharing uwalnia miasta w znacznym stopniu od zbędnych samochodów – zapewnia dyrektor stowarzyszenia Willi Loose. W centrach miast samochód z wypożyczalni zastępuje 20 samochodów prywatnych – dodaje.

Największy przyrost klientów odnotowały firmy oferujące pojazdy, których nie trzeba odstawiać do wypożyczalni, lecz można zostawić w dowolnym miejscu. Liczba osób korzystających z tej formy usług (free floating) wzrosła w ciągu roku o połowę, do 1,3 miliona.

Z usług wypożyczalni korzystają najchętniej mieszkańcy Karlsruhe, gdzie – jak to ujęto w raporcie – na 1000 osób przypada 2,15 pojazdu w systemie carsharing. W Stuttgarcie ten stosunek wynosi 1,44 a we Frankfurcie nad Menem 1,21.

Usługi carsharing oferuje w 600 lokalizacjach ponad 150 firm, w tym znani producenci samochodów (BMW, Daimler, Citroen). Najwięcej klientów – 650 tysięcy ma spółka Daimlera car2go, dysponująca prawie 4 tysiącami samochodów.

Niemieccy parlamentarzyści pracują nad ustawą, która pozwoli władzom lokalnym na uprzywilejowane traktowanie w ruchu ulicznym samochodów wykorzystywanych w systemie carsharing. Samorządy będą mogły wprowadzać ulgowe opłaty za parkowanie lub całkowicie rezygnować z ich pobierania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pożegnalny lot polskiego Small Planet

Jedna z dwóch największych w Polsce czarterowych linii lotniczych, Small Planet, wykonała dzisiaj ostatni ...

Amerykanie wzmacniają ochronę kolei

Amerykańskie władze zapowiadają wzmocnienie kontroli bezpieczeństwa szlaków kolejowych. To odpowiedź na apele organizacji terrorystycznych ...

Turystyka w Bułgarii rośnie zgodnie z planem

2,6 miliona turystów odwiedziło Bułgarię w czerwcu i lipcu tego roku. Ze statystyk wynika, ...

Aqua Park Zakopane

Tatry Super Ski przyciąga kolejnych przedsiębiorców

Do projektu Tatry Super Ski, w którym uczestniczy 17 stacji narciarskich na Podhalu, w ...

Tatry zatłoczone jak nigdy dotąd

Polskie Tatry w lipcu i sierpniu odwiedziło 1,64 miliona ludzi – wynika z danych ...

Jutro kolejny strajk na niemieckich lotniskach

Niemiecki związek zawodowy Verdi ogłosił, że jutro na lotniskach w Duesseldorfie, Kolonii i Stuttgarcie ...