Niemcy dzielą się samochodami

Materiały promocyjne

Liczba ludzi korzystających z wypożyczalni miejskich samochodów w Niemczech wzrosła w ciągu roku o 36 procent, do 1,7 miliona – podaje Federalne Stowarzyszenie Carsharingu w Berlinie

– Carsharing uwalnia miasta w znacznym stopniu od zbędnych samochodów – zapewnia dyrektor stowarzyszenia Willi Loose. W centrach miast samochód z wypożyczalni zastępuje 20 samochodów prywatnych – dodaje.

Największy przyrost klientów odnotowały firmy oferujące pojazdy, których nie trzeba odstawiać do wypożyczalni, lecz można zostawić w dowolnym miejscu. Liczba osób korzystających z tej formy usług (free floating) wzrosła w ciągu roku o połowę, do 1,3 miliona.

Z usług wypożyczalni korzystają najchętniej mieszkańcy Karlsruhe, gdzie – jak to ujęto w raporcie – na 1000 osób przypada 2,15 pojazdu w systemie carsharing. W Stuttgarcie ten stosunek wynosi 1,44 a we Frankfurcie nad Menem 1,21.

Usługi carsharing oferuje w 600 lokalizacjach ponad 150 firm, w tym znani producenci samochodów (BMW, Daimler, Citroen). Najwięcej klientów – 650 tysięcy ma spółka Daimlera car2go, dysponująca prawie 4 tysiącami samochodów.

Niemieccy parlamentarzyści pracują nad ustawą, która pozwoli władzom lokalnym na uprzywilejowane traktowanie w ruchu ulicznym samochodów wykorzystywanych w systemie carsharing. Samorządy będą mogły wprowadzać ulgowe opłaty za parkowanie lub całkowicie rezygnować z ich pobierania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Egipt: Lotnisko co 200 kilometrów

Na egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego co 200 kilometrów będzie znajdować się lotnisko pasażerskie. Ma ...

Kaliningrad daje darmowe wizy

Za darmo, bez wychodzenia z domu, o każdej porze – to największe zalety uzyskiwania ...

Turecki hotelarz jak detektyw

Tureccy hotelarze zainstalują więcej kamer w swoich obiektach i zatrudnią pracowników z detektywistycznymi umiejętnościami. ...

Kobiety w TUI mają gorzej niż mężczyźni

Kobiety pracujące w brytyjskim TUI zarabiają dwa razy mniej niż mężczyźni, wynika z analizy ...

300 posiłków dziennie od hotelarzy dla medyków

Polski Holding Hotelowy dostarcza pracownikom warszawskich stacji sanitarno-epidemiologicznych już prawie 300 posiłków dziennie. Rozkręca ...

Duża podwyżka w jednogwiazdkowych hotelach

Średnio o 33,5 procent więcej niż rok wcześniej zapłacili za grudniowy nocleg w jednogwiazdkowym ...