Armatorzy liczą zyski

Pixabay

Rejsy wycieczkowe cieszą się niesłabnącym powodzeniem, czego potwierdzeniem są coraz lepsze wyniki finansowe największych armatorów. Rosnące przychody firmy te zawdzięczają też usługom dodatkowym

Carnival Corporation, Royal Caribbean Cruises (RCC) i Norwegian Cruise Lines (NCL), najwięksi organizatorzy rejsów wycieczkowych, mają za sobą dobre lato. Według podsumowania amerykańskiego magazynu branżowego „Cruise Industry News” trzeci kwartał roku przyniósł im przychody netto w wysokości od kilkuset milionów do ponad miliarda dolarów. I tak w przypadku Carnival było to 1,3 miliarda dolarów, Royal Caribbean Cruises – 753 miliony dolarów, a Norwegian – 401 milionów dolarów. Zysk w przeliczeniu na pasażera i dzień najlepiej wypada w NCL i wynosi 79 dolarów, RCC wypracował 73,88 dolara, a Carnival – 56,54 dolara. Do ostatniego z koncernów należą popularne w Europie marki Aida i Costa.

W trzecim kwartale roku przychód na pasażera i dzień wyniósł średnio 234,62 dolara w Carnival (wzrost o 5,5 procent), 252,17 dolara w RCC (wzrost o 5,5 procent) i 325,71 dolara w NCL (wzrost o 2,6 procent). Na wyniki składa się nie tylko cena samego rejsu, ale też usługi dodatkowe kupowane na pokładzie. Obrót ze sprzedaży w barach, kasynach i sklepach w Carnival to 58,58 dolara na pasażera dziennie (wzrost o 3,7 procent), w NCL – 90,65 dolara (wzrost o 2,6 procent), a RCC – 66,38 dolara (wzrost o 7,3 procent).

W porównaniu z zeszłym rokiem wzrosły też jednak koszty utrzymania każdego pasażera: od 1,1 procent w NCL, do 13,7 procent w Carnival. Ich przyczyną były w dużej części wyższe ceny paliwa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemieccy agenci w lipcu mieli mniej rezerwacji

W pierwszych siedmiu miesiącach roku obroty niemieckich agentów wzrosły o 4,4 procent rok do ...

60 milionów złotych dla dolnośląskiej branży turystycznej

Samorząd województwa dolnośląskiego wesprze 60 milionami złotych firmy turystyczne z regionu borykające się ze ...

Komisja Europejska chce wpuścić turystów spoza Europy

Komisja Europejska proponuje zniesienie zakazu wjazdu do Unii mieszkańców państw trzecich. Warunkiem miałby być ...

TUI wynajmie rower wodny

Grupa TUI poszerza ofertę wypoczynku na wodzie o rejsy rzeczne w Niemczech, Holandii i ...

Białoruś bez wizy na 10 dni?

Już 50 tysięcy turystów skorzystało z możliwości zwiedzania Białorusi bez wcześniejszego wyrabiania wizy. Władze ...

Gość hotelowy kontra pandemia

Z jednej strony nie chcą dezynfekować rąk w recepcji, nosić maseczek czy wypełniać oświadczeń, ...