Armatorzy liczą zyski

Pixabay

Rejsy wycieczkowe cieszą się niesłabnącym powodzeniem, czego potwierdzeniem są coraz lepsze wyniki finansowe największych armatorów. Rosnące przychody firmy te zawdzięczają też usługom dodatkowym

Carnival Corporation, Royal Caribbean Cruises (RCC) i Norwegian Cruise Lines (NCL), najwięksi organizatorzy rejsów wycieczkowych, mają za sobą dobre lato. Według podsumowania amerykańskiego magazynu branżowego „Cruise Industry News” trzeci kwartał roku przyniósł im przychody netto w wysokości od kilkuset milionów do ponad miliarda dolarów. I tak w przypadku Carnival było to 1,3 miliarda dolarów, Royal Caribbean Cruises – 753 miliony dolarów, a Norwegian – 401 milionów dolarów. Zysk w przeliczeniu na pasażera i dzień najlepiej wypada w NCL i wynosi 79 dolarów, RCC wypracował 73,88 dolara, a Carnival – 56,54 dolara. Do ostatniego z koncernów należą popularne w Europie marki Aida i Costa.

W trzecim kwartale roku przychód na pasażera i dzień wyniósł średnio 234,62 dolara w Carnival (wzrost o 5,5 procent), 252,17 dolara w RCC (wzrost o 5,5 procent) i 325,71 dolara w NCL (wzrost o 2,6 procent). Na wyniki składa się nie tylko cena samego rejsu, ale też usługi dodatkowe kupowane na pokładzie. Obrót ze sprzedaży w barach, kasynach i sklepach w Carnival to 58,58 dolara na pasażera dziennie (wzrost o 3,7 procent), w NCL – 90,65 dolara (wzrost o 2,6 procent), a RCC – 66,38 dolara (wzrost o 7,3 procent).

W porównaniu z zeszłym rokiem wzrosły też jednak koszty utrzymania każdego pasażera: od 1,1 procent w NCL, do 13,7 procent w Carnival. Ich przyczyną były w dużej części wyższe ceny paliwa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair sprzedaje zimę 2019/2020

Ryanair wprowadził dziś do sprzedaży loty na przyszły sezon zimowy na ponad 150 trasach, ...

Prezes Grupy TUI Friedrich Joussen

Szef TUI: Thomas Cook upadł, bo się nie wyróżniał

Zdaniem prezesa Grupy TUI Friedricha Joussena touroperator, który nie wyróżnia się na rynku, skazany ...

Prezes: Strajku w Locie nie będzie. Związkowcy: A właśnie, że będzie

Sąd poparł nasze argumenty, strajku w Locie nie będzie – mówi prezes Rafał Milczarski. ...

Tunezja ma nowego ministra turystyki

Były prezes tunezyjskiego stowarzyszenia biur podróży, Mohamed Ali Toumi, zastąpi na stanowisku ministra turystyki ...

Betelej: Marny zastrzyk dla turystyki zorganizowanej

Nie można za bardzo liczyć, że pieniądze wypłacane ludziom przez państwo w ramach kolejnych ...

Emirates mierzą temperaturę i rozdają zestawy higieniczne

Wraz ze wznowieniem 21 maja lotów do Londynu, Frankfurtu, Paryża, Mediolanu, Madrytu, Chicago, Toronto, ...