Izrael z nowym lotniskiem

Materiały promocyjne

Otwarty 21 stycznia międzynarodowy port lotniczy Ramon ma odciążyć lotnisko Owda, które obsługuje loty pasażerskie do Ejlatu

Lotnisko Ramon znajduje się w Dolinie Timna na pustyni Negew, 18 kilometrów na północ od Ejlatu. Nosi imiona izraelskich pilotów – astronauty Ilana Ramona i jego syna Asafa, pilota sił powietrznych (obaj zginęli tragicznie, Ilan w katastrofie promu kosmicznego Columbia, a Asaf w katastrofie myśliwca).

Lotnisko ma ponad 5 kilometrów kwadratowych powierzchni, 50-metrową wieżę kontroli lotów i 3,6-kilometrowy pas startowy. Projektanci zadbali o to, by bryła lotniska komponowała się z krajobrazem otaczającej ją pustyni Negew – przeszklony terminal przypomina wielki pustynny głaz. Jest tu też kawiarnia na świeżym powietrzu z basenem i ogrodem. Budowa kosztowała 473,5 miliona dolarów.

Docelowo lotnisko będzie mogło przyjąć 2,2 miliona pasażerów rocznie. Na razie będzie obsługiwać tylko loty krajowe, uruchomienie połączeń międzynarodowych planowane jest na kwiecień tego roku.

Nowy port lotniczy ma odciążyć lotnisko Owda, leżące 60 kilometrów na północ od Ejlatu, które przyjmuje wszystkie samoloty z turystami podróżującymi do tego miasta. Ma również służyć jako lotnisko zapasowe dla lotniska Ben Guriona w Tel Awiwie.

Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Turystyki Izraela znacząco wzrosła liczba bezpośrednich połączeń lotniczych z Europy na południe Izraela. Tej zimy odnotowano rekordową liczbę lotów do Ejlatu z 28 europejskich miast – 60 tygodniowo (jeszcze kilka lat temu było ich cztery).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Enter Air: TUI zamówił u nas więcej samolotów

TUI Poland zamówił już w Enter Airze samoloty na sezon letni i zimowy przyszłego ...

Egipt ma 100 milionów mieszkańców

Populacja Egiptu we wtorek osiągnęła 100 milionów – wynika z danych egipskiego urzędu statystycznego ...

Baleary ograniczają drinki w all inclusive

W wybranych miejscowościach wakacyjnych na Majorce i Ibizie hotelarze nie będą mogli serwować darmowych ...

Bezpiecznie jak w samolocie

Miniony rok zapisał się w dotychczasowej historii awiacji jako najbezpieczniejszy. W pięciu wypadkach pasażerskich ...

Chińczycy wesprą linie lotnicze

Trzy miliardy dolarów straciły w lutym chińskie linie lotnicze z powodu epidemii koronawirusa. Cała ...

Oślepiał pilotów laserem, zatrzymała go policja

Policja zatrzymała 49-letniego mieszkańca Warszawy podejrzanego m.in. o oślepianie laserem pilotów samolotów pasażerskich w ...