Izrael z nowym lotniskiem

Materiały promocyjne

Otwarty 21 stycznia międzynarodowy port lotniczy Ramon ma odciążyć lotnisko Owda, które obsługuje loty pasażerskie do Ejlatu

Lotnisko Ramon znajduje się w Dolinie Timna na pustyni Negew, 18 kilometrów na północ od Ejlatu. Nosi imiona izraelskich pilotów – astronauty Ilana Ramona i jego syna Asafa, pilota sił powietrznych (obaj zginęli tragicznie, Ilan w katastrofie promu kosmicznego Columbia, a Asaf w katastrofie myśliwca).

Lotnisko ma ponad 5 kilometrów kwadratowych powierzchni, 50-metrową wieżę kontroli lotów i 3,6-kilometrowy pas startowy. Projektanci zadbali o to, by bryła lotniska komponowała się z krajobrazem otaczającej ją pustyni Negew – przeszklony terminal przypomina wielki pustynny głaz. Jest tu też kawiarnia na świeżym powietrzu z basenem i ogrodem. Budowa kosztowała 473,5 miliona dolarów.

Docelowo lotnisko będzie mogło przyjąć 2,2 miliona pasażerów rocznie. Na razie będzie obsługiwać tylko loty krajowe, uruchomienie połączeń międzynarodowych planowane jest na kwiecień tego roku.

Nowy port lotniczy ma odciążyć lotnisko Owda, leżące 60 kilometrów na północ od Ejlatu, które przyjmuje wszystkie samoloty z turystami podróżującymi do tego miasta. Ma również służyć jako lotnisko zapasowe dla lotniska Ben Guriona w Tel Awiwie.

Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Turystyki Izraela znacząco wzrosła liczba bezpośrednich połączeń lotniczych z Europy na południe Izraela. Tej zimy odnotowano rekordową liczbę lotów do Ejlatu z 28 europejskich miast – 60 tygodniowo (jeszcze kilka lat temu było ich cztery).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wersal i Muzeum d’Orsay zamknięte

Z powodu strajku pracowników pałac Ludwika XIV w Wersalu, słynne Muzeum d’Orsay z dziełami ...

Brazylia – samochód wjechał w turystów na plaży

Samochód wjechał w tłum turystów na deptaku w Copacabanie w Rio de Janeiro. Zginęło ...

Apka podpowie, co spakować na wakacje

Co spakować do walizki, gdzie kupić potrzebne rzeczy i czy w miejscu wypoczynku jest ...

PKP: Remonty skrócą podróż

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel zapowiada, że na kilku trasach kolejowych już ...

Malowanie katedry Notre Dame światłem

Z okazji rocznicy zakończenia I Wojny Światowej, zwanej w Europie Zachodniej Wielką Wojną, Paryż ...

Wild do Modlina: Pokażcie umowę z Ryanairem

Dopóki zarząd lotniska w Modlinie nie pokaże umowy jaką zawarł z irlandzkim przewoźnikiem, Ryanairem, ...