Porty Lotnicze z rekordem

Materiały prasowe

W 2018 roku Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” osiągnęło rekordowe przychody ze sprzedaży w wysokości 988,6 miliona złotych. To o 90,9 miliona i 10,1 procent więcej niż w roku poprzednim

Wstępnie skalkulowany zysk z ubiegłorocznej sprzedaży wyniósł 397,3 miliona złotych i był wyższy od tego z roku 2017 o 46,8 miliona (13,4 procent) – podaje Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) w komunikacie. Na wynik ten wpłynęły, poza rekordowymi przychodami, niższe niż we wcześniejszym okresie sprawozdawczym koszty operacyjne, które wyniosły 591,3 miliona złotych.

– Wstępne wyniki finansowe PPL dowodzą, że przyjęta strategia rozwoju przedsiębiorstwa przynosi wymierne efekty gospodarcze – mówi prezes PPL Mariusz Szpikowski, cytowany w komunikacie. Jak wyjaśnia, rekordowy zysk netto, którego wzrost kolejny rok z rzędu znacząco przekracza wzrost przychodów, to efekt między innymi zmiany modelu biznesowego Lotniska Chopina, które jako port tranzytowy w ciągu kilku lat stało się największym portem lotniczym tej części Europy.

Zgodnie z artykułem 131 ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym z 10 maja 2018 roku PPL w grudniu 2018 roku nieodpłatnie przekazało Skarbowi Państwa 100 procent udziałów w spółce zależnej Chopin Airport Development. Operacja o wartości 504,8 miliona złotych została włączona do pozostałych kosztów operacyjnych, a jej bezpośrednim skutkiem jest wstępnie oszacowana strata netto na poziomie 65 milionów złotych.

Jak podkreśla PPL, nieuwzględnienie tej niecodziennej, jednorazowej operacji w wynikach finansowych za 2018 rok poskutkowałoby osiągnięciem rekordowego zysku netto.

– Zysk netto PPL z wyłączeniem nieodpłatnego przekazania na rzecz Skarbu Państwa aktywów Chopin Airport Development wynosi 370 milionów złotych i jest wyższy o 35,8 procent od zysku z roku 2017. Odpis przekazanych aktywów CAD spowodował stratę księgową wynoszącą 65 milionów złotych netto – tłumaczy Mariusz Szpikowski. – Decyzją Rady Ministrów spółka CAD została niedawno przekształcona w Polski Holding Hotelowy – dodaje.

Czytaj też: „Rusza Polski Holding Hotelowy”.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” jest właścicielem Lotniska Chopina w Warszawie i najważniejszym podmiotem grupy kapitałowej PPL, która ma udziały lub akcje 15 spółek zarządzających regionalnymi portami lotniczymi lub obsługujących pasażerów i samoloty na polskich lotniskach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Sezon letni z poślizgiem lub wcale

Możliwe, że nawet kiedy koronawirus ustąpi, nie ustąpią przeszkody w podróżowaniu po Europie. To ...

Podróże na dłużej stracą swoją magię

Przynajmniej przez kilka lat podróże lotnicze będą kojarzyły się z ryzykiem zakażenia covid-19. I ...

PPL zamknął lotnisko w Radomiu

Od 1 stycznia lotnisko w Radomiu jest zamknięte dla samolotów pasażerskich. Powód? Przygotowania do ...

SOIT: Turystyka biznesowa nie zarabia, potrzebna dalsza pomoc  

Przedsiębiorcy działający w branży podróży biznesowych od ponad ośmiu miesięcy notują spadki obrotów sięgające ...

Thomas Cook wprowadza nowy system dla agentów

Koncern chce, aby nowe narzędzie pomogło zwiększyć sprzedaż usług dodatkowych i ofert wyższej kategorii ...

Egipt wraca do gry

14 dodatkowych rejsów do Egiptu włącza na Wielkanoc do programu niemiecki touroperator FTI. Ale ...