Porty Lotnicze z rekordem

Materiały prasowe

W 2018 roku Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” osiągnęło rekordowe przychody ze sprzedaży w wysokości 988,6 miliona złotych. To o 90,9 miliona i 10,1 procent więcej niż w roku poprzednim

Wstępnie skalkulowany zysk z ubiegłorocznej sprzedaży wyniósł 397,3 miliona złotych i był wyższy od tego z roku 2017 o 46,8 miliona (13,4 procent) – podaje Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) w komunikacie. Na wynik ten wpłynęły, poza rekordowymi przychodami, niższe niż we wcześniejszym okresie sprawozdawczym koszty operacyjne, które wyniosły 591,3 miliona złotych.

– Wstępne wyniki finansowe PPL dowodzą, że przyjęta strategia rozwoju przedsiębiorstwa przynosi wymierne efekty gospodarcze – mówi prezes PPL Mariusz Szpikowski, cytowany w komunikacie. Jak wyjaśnia, rekordowy zysk netto, którego wzrost kolejny rok z rzędu znacząco przekracza wzrost przychodów, to efekt między innymi zmiany modelu biznesowego Lotniska Chopina, które jako port tranzytowy w ciągu kilku lat stało się największym portem lotniczym tej części Europy.

Zgodnie z artykułem 131 ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym z 10 maja 2018 roku PPL w grudniu 2018 roku nieodpłatnie przekazało Skarbowi Państwa 100 procent udziałów w spółce zależnej Chopin Airport Development. Operacja o wartości 504,8 miliona złotych została włączona do pozostałych kosztów operacyjnych, a jej bezpośrednim skutkiem jest wstępnie oszacowana strata netto na poziomie 65 milionów złotych.

Jak podkreśla PPL, nieuwzględnienie tej niecodziennej, jednorazowej operacji w wynikach finansowych za 2018 rok poskutkowałoby osiągnięciem rekordowego zysku netto.

– Zysk netto PPL z wyłączeniem nieodpłatnego przekazania na rzecz Skarbu Państwa aktywów Chopin Airport Development wynosi 370 milionów złotych i jest wyższy o 35,8 procent od zysku z roku 2017. Odpis przekazanych aktywów CAD spowodował stratę księgową wynoszącą 65 milionów złotych netto – tłumaczy Mariusz Szpikowski. – Decyzją Rady Ministrów spółka CAD została niedawno przekształcona w Polski Holding Hotelowy – dodaje.

Czytaj też: „Rusza Polski Holding Hotelowy”.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” jest właścicielem Lotniska Chopina w Warszawie i najważniejszym podmiotem grupy kapitałowej PPL, która ma udziały lub akcje 15 spółek zarządzających regionalnymi portami lotniczymi lub obsługujących pasażerów i samoloty na polskich lotniskach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Arena w Weronie będzie miała dach

Po dwudziestu wiekach oczekiwania Arena w Weronie – trzeci największy starożytny amfiteatr na świecie ...

LOT, Itaka i Orbis najwięksi w turystyce

Trzy biura podróży, dwie linie lotnicze i jedna sieć hoteli – to firmy związane ...

Antalya pobiła własny rekord w turystach

Ponad 11 milionów turystów przyjechało do regionu Antalyi w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku. ...

Cook: To był świetny rok

Nieco ponad 9 miliardów funtów przychodu, 330 milionów funtów zysku operacyjnego i 12 milionów ...

Touroperator wyśle turystę do biura agenta

Thomas Cook i TUI rozwijają w Niemczech pomysł wielokanałowej obsługi klienta. W projekty łączące ...

IGHP radzi hotelarzom, jak działać w sytuacji kryzysowej

W związku z licznymi odwołaniami rezerwacji w hotelach w następstwie paniki, jaką wywołał rozprzestrzeniający ...