Porty Lotnicze z rekordem

Materiały prasowe

W 2018 roku Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” osiągnęło rekordowe przychody ze sprzedaży w wysokości 988,6 miliona złotych. To o 90,9 miliona i 10,1 procent więcej niż w roku poprzednim

Wstępnie skalkulowany zysk z ubiegłorocznej sprzedaży wyniósł 397,3 miliona złotych i był wyższy od tego z roku 2017 o 46,8 miliona (13,4 procent) – podaje Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) w komunikacie. Na wynik ten wpłynęły, poza rekordowymi przychodami, niższe niż we wcześniejszym okresie sprawozdawczym koszty operacyjne, które wyniosły 591,3 miliona złotych.

– Wstępne wyniki finansowe PPL dowodzą, że przyjęta strategia rozwoju przedsiębiorstwa przynosi wymierne efekty gospodarcze – mówi prezes PPL Mariusz Szpikowski, cytowany w komunikacie. Jak wyjaśnia, rekordowy zysk netto, którego wzrost kolejny rok z rzędu znacząco przekracza wzrost przychodów, to efekt między innymi zmiany modelu biznesowego Lotniska Chopina, które jako port tranzytowy w ciągu kilku lat stało się największym portem lotniczym tej części Europy.

Zgodnie z artykułem 131 ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym z 10 maja 2018 roku PPL w grudniu 2018 roku nieodpłatnie przekazało Skarbowi Państwa 100 procent udziałów w spółce zależnej Chopin Airport Development. Operacja o wartości 504,8 miliona złotych została włączona do pozostałych kosztów operacyjnych, a jej bezpośrednim skutkiem jest wstępnie oszacowana strata netto na poziomie 65 milionów złotych.

Jak podkreśla PPL, nieuwzględnienie tej niecodziennej, jednorazowej operacji w wynikach finansowych za 2018 rok poskutkowałoby osiągnięciem rekordowego zysku netto.

– Zysk netto PPL z wyłączeniem nieodpłatnego przekazania na rzecz Skarbu Państwa aktywów Chopin Airport Development wynosi 370 milionów złotych i jest wyższy o 35,8 procent od zysku z roku 2017. Odpis przekazanych aktywów CAD spowodował stratę księgową wynoszącą 65 milionów złotych netto – tłumaczy Mariusz Szpikowski. – Decyzją Rady Ministrów spółka CAD została niedawno przekształcona w Polski Holding Hotelowy – dodaje.

Czytaj też: „Rusza Polski Holding Hotelowy”.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” jest właścicielem Lotniska Chopina w Warszawie i najważniejszym podmiotem grupy kapitałowej PPL, która ma udziały lub akcje 15 spółek zarządzających regionalnymi portami lotniczymi lub obsługujących pasażerów i samoloty na polskich lotniskach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Norwegowie zbudują najdłuższy podwodny tunel

Norweski parlament zatwierdził plan budowy podmorskiego tunelu Rogfast. Liczący 25,5 km tunel będzie najdłuższą ...

Wracają objazdówki po Egipcie

Turystyka wypoczynkowa w Egipcie na dobre powróciła do sprzedaży, ale wycieczki objazdowe odradzają się ...

Betlej: Biura podróży wygrywają ceną z tanimi liniami

Największe polskie biura podróży mają tak atrakcyjne ceny wakacji, że tanim liniom lotniczym trudno ...

Lotnisko Chopina bez zmian na czas wizyty Trumpa

W czasie wizyty prezydenta Donalda Trumpa Lotnisko Chopina będzie pracować normalnie – zapowiada dyrektor ...

Hilton szykuje pierwszy hotel w Toruniu

Hotel na toruńskim Starym Mieście będzie działał pod szyldem Hilton Garden Inn i ma ...

Po co brać ślub, skoro można podróżować?

Podróżowanie jest dziś dla młodych ludzi ważniejsze niż zakładanie rodziny, wynika z analizy firmy ...