Linie lotnicze odpowiedzą za błędy innych przewoźników

AFP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że pasażerowie lotów łączonych mogą ubiegać się o odszkodowanie z tytułu zakłóconego rejsu u obsługującego go przewoźnika, nawet jeśli nie odpowiada on bezpośrednio za zakłócenia

11 lipca w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zapadł wyrok w sprawie C- C-502/18 CS i in. przeciwko czeskiemu przewoźnikowi České aerolinie, dotyczącej lotów łączonych z państwa członkowskiego Unii Europejskiej do państwa trzeciego przez inne państwo trzecie w ramach jednej rezerwacji.

Sąd zdecydował, że pasażerowie takich lotów mogą ubiegać się o odszkodowanie z tytułu zakłóconego lub opóźnionego rejsu u pierwszego przewoźnika, nawet jeśli zakłócenie nastąpiło z winy przewoźnika niewspólnotowego – informuje TSUE w komunikacie prasowym.

Czytaj też: „Wybierz punktualnego przewoźnika i oszczędź sobie kłopotów”.

Trybunał przypomina, że jedenastu pasażerów zarezerwowało w Českich aeroliniach lot z Pragi do Bangkoku przez Abu Zabi. Pierwszy lot obsługiwany przez czeskiego przewoźnika przebiegł zgodnie z planem, a samolot wylądował w Abu Zabi punktualnie. Drugi lot obsługiwany przez niewspólnotowego przewoźnika Etihad Airways miał 488-minutowe opóźnienie. Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 roku w sprawie praw pasażerów w transporcie lotniczym, takie opóźnienie może być podstawą do wypłaty odszkodowania.

Pasażerowie wystąpili o nie do Českich aerolinii, jednak przewoźnik zakwestionował zasadność tego żądania, argumentując, że to nie on odpowiada za opóźnienie lotu z Abu Zabi do Bangkoku. Sąd miejski w Pradze rozpatrujący sprawę w postępowaniu odwoławczym skierował do TSUE pytanie, czy České aerolinie są zobowiązane do wypłaty odszkodowania na podstawie tegoż rozporządzenia.

Trybunał uznał, że lot łączony, którego pierwszy odcinek zaczyna się w państwie członkowskim, wchodzi w zakres stosowania tego rozporządzenia, nawet jeżeli drugi lot jest realizowany przez przewoźnika niewspólnotowego z i do państwa trzeciego względem Unii Europejskiej.

Zdaniem trybunału obowiązek zapłaty odszkodowania z tytułu zakłóconego lotu spoczywa wyłącznie na obsługującym dany lot przewoźniku lotniczym. A ponieważ spółka České aerolinie rzeczywiście wykonała lot w ramach umowy przewozu zawartej z pasażerami, można ją uznać za obsługującego przewoźnika lotniczego. České aerolinie są więc zobowiązane do zapłaty odszkodowania z powodu dużego opóźnienia lotu łączonego do Bangkoku, nawet jeżeli doszło do niego podczas lotu z Abu Zabi do Bangkoku i należy je przypisać Etihad Airways.

Zobacz także: „Pasażerowie potrzebują ochrony przed bankructwami linii lotniczych”.

TSUE podkreślił, że w ramach lotów z jednym lub kilkoma połączeniami, będących przedmiotem jednej rezerwacji, obsługujący przewoźnik lotniczy, który wykonał pierwszy lot, nie może zasłaniać się nieprawidłowym przebiegiem późniejszego lotu realizowanego przez innego przewoźnika.

Trybunał przypomniał też, że zgodnie z rozporządzeniem przewoźnik, który płaci odszkodowanie, może ubiegać się u drugiego przewoźnika o rekompensatę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Majorka – mieszkania nie dla turystów

Właściciele mieszkań w Palmie na Majorce nie będą mogli wynajmować ich turystom – postanowiły ...

Hiszpania bogatsza o nową plażę

Sztuczne jezioro liczące 25 tysięcy metrów kwadratowych z piaszczystą plażą, na której rocznie ma ...

Czy na ferie zimowe z dzieckiem warto zabrać nianię?

Ferie zimowe to okazja do zorganizowania rodzinnego wyjazdu, najlepiej tam, gdzie jest dużo śniegu. ...

Niemiecki TUI sprzedaje już lato 2019

Niemiecki TUI otworzył już rezerwację wycieczek na przyszłoroczne lato. W sprzedaży znalazła się większa ...

Z wodą i laptopem na pokład samolotu

American Airlines i Amerykański Urząd Bezpieczeństwa Transportu (TSA) testują nowy skaner lotniskowy wysokiej rozdzielczości, ...

Znamy ceny LOT-u Do Domu

400 – 800 złotych za lot w granicach Europy i 1600 – 2400 złotych ...