Koronawirus: Kolej spisuje pasażerów

Fot. Marta Bogacz / Fotorzepa

Po liniach lotniczych i autokarowych także kolej włączyła się do systemu mającego pomagać w namierzaniu osób, które mogą być zarażone koronawirusem.

Urząd Transportu Kolejowego (UTK) przypomniał, że pasażerowie międzynarodowych pociągów wjeżdżających do Polski muszą wypełniać karty lokalizacyjne. Wydaje się je w pociągach, ale karty dostępne są także w kasach biletowych i na stronie internetowej UTK.

„Wypełnione karty pasażerowie powinni wrzucić do odpowiednio zabezpieczonego miejsca w pociągu lub oddać drużynie konduktorskiej” – instruuje UTK. W wypadku pociągów przyjeżdżających spoza Unii Europejskiej karty lokalizacyjne zbiera Straż Graniczna. Karty w formie ankiety są w języku polskim i angielskim.

CZYTAJ TEŻ: Polonus walczy z koronawirusem

Dane pasażerów trafiają do zabezpieczonych kopert oznaczonych numerem pociągu, datą i godziną. Koperty z kartami są przekazywane urzędom wojewódzkim. Zebrane dane mają być wykorzystywane przez służby sanitarne do kontaktowania się z pasażerami, jeśli okaże się, że mogą być zarażeni koronawirusem.

„Treści zawarte w kartach lokalizacyjnych są należycie zabezpieczone zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych oraz przetwarzane wyłącznie w celach związanych z ochroną zdrowia i bezpieczeństwa publicznego” – zapewnia UTK.

ZOBACZ TAKŻE: Jak latać w czasie zarazy

Tego rodzaju karty wypełniają między innymi pasażerowie samolotów przylatujących na polskie lotniska. Już w ubiegłym tygodniu karty lokalizacyjne zostały decyzja ministra infrastruktury wprowadzone do autokarów kursujących na międzynarodowych liniach. Podobne wymogi zostały wprowadzone również na statkach oraz promach kursujących przez Bałtyk.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polregio przebiera kolejarzy

Specjalne bilety „majówkowe”, nowe mundury konduktorów, więcej nowoczesnych wagonów – Polregio podsumował 2017 rok ...

Szardża – luksusowy emirat dla abstynentów

O Dubaju słyszał każdy, o Szardży wiadomo znacznie mniej, mimo że to jeden z ...

Wizz Air poleci z Warszawy do Bordeaux

Wizz Air dodaje ósmy samolot do bazy na Lotnisku Chopina w Warszawie, żeby od ...

Trivago wprowadzał klientów w błąd

Trivago na pierwszych miejscach wyświetlał oferty, za które dostawał najwięcej pieniędzy z tytułu opłat ...

Ecolines – autobusy tylko dla białych?

Kierowca międzynarodowego autobusu nie zabrał na pokład czarnoskórego pasażera. Sprawa trafi do prokuratury Sprawą ...

LOT poleci do Billund, miasteczka Lego

To piąty kierunek w Skandynawii obsługiwany przez LOT. Połączenia będą odbywały się przez cały ...