Kolej zatrzymuje pociągi pasażerskie

Fot. Roman Bosiacki / Fotorzepa

Epidemia koronawirusa wypłoszyła z pociągów pasażerów. W rezultacie od 17 marca duża część połączeń pomiędzy największymi miastami została zawieszona.

Frekwencja w składach PKP Intercity skurczyła się do zaledwie jednej piątej dostępnych miejsc. Pociągi w relacjach międzynarodowych w ogóle nie kursują. Liczba rezygnacji z wcześniejszych rezerwacji była w ostatnich dniach tak duża, że pojawiły się problemy z funkcjonowaniem portalu intercity.pl. W rezultacie od 17 marca duża część połączeń pomiędzy największymi miastami została zawieszona.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus: Kolej spisuje pasażerów

Jak podało Intercity, we wtorek zawieszona została część kursów ekspresów pendolino, między innymi pomiędzy Warszawą a Krakowem, Warszawą a Wrocławiem, Gliwicami a Gdynią. Zawieszone zostały ekspresy Chrobry, Krakus, Lech, Neptun, Norwid, Ondraszek, Paderewski i Ślęża. Część pociągów będzie jeździć w skróconej relacji, na przykład pendolino z Warszawy do Jeleniej Góry pojedzie tylko do Wrocławia, a pendolino z Kołobrzegu do Krakowa dojedzie tylko do Warszawy.

W środę zawieszone zostanie kursowanie kolejnych pociągów, następne cięcia połączeń szykowane są na weekend.
Intercity wyjaśnia, że decyzje podejmowane są w oparciu o analizy frekwencji. Ale wpływ na nie ma także pogarszająca się sytuacja kadrowa przewoźnika – część pracowników musi opiekować się dziećmi.

Na odwoływanie pociągów decydują się także przewoźnicy regionalni. Na przykład część kursów na Pomorzu Zachodnim, w województwach lubuskim i wielkopolskim zawiesiło Polregio, na cięcia w relacjach zdecydowała się Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

ZOBACZ TAKŻE: Polonus walczy z koronawirusem

Epidemia odwróci w tym roku wzmacniający się ostatnio trend przyrostu liczby pasażerów na kolei. Według Urzędu Transportu Kolejowego w 2019 roku z pociągów skorzystało 335 milionów osób, o przeszło 25 milionów, czyli ponad 8 procent, więcej niż rok wcześniej.

Dramatyczny spadek frekwencji może wyhamować inwestycje przewoźników w tabor. Na przykład na początku 2020 roku wartość podpisanych przez PKP Intercity umów sięgała 4,3 miliarda złotych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kompas Wakacyjny 2017: Jak Włochy, to Sycylia

Zwycięzcą Kompasu Wakacyjnego 2017 w kategorii „najlepsze hotele na wypoczynek we Włoszech, na Malcie ...

Wakacje.pl zgarniają nagrody

Na koncie Wakacji.pl znalazły się trzy nowe wyróżnienia. Agent został uznany najpopularniejszą marką turystyczną, ...

Niemcy podróżują etycznie

Wakacje w Turcji? Turyści lepiej wykształceni i lepiej zarabiający woleli się wstrzymać   Kryzys ...

Lotnisko w Krakowie: We wrześniu ponad 800 tysięcy pasażerów

We wrześniu krakowskie lotnisko odprawiło 809,2 tysiąca pasażerów. Oznacza to 32-procentowy wzrost w porównaniu ...

W Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego

Wraz ze wzrostem temperatury, pokrywa śnieżna w Tatrach jest coraz luźniej związana z podłożem, ...