Kolej zatrzymuje pociągi pasażerskie

Fot. Roman Bosiacki / Fotorzepa

Epidemia koronawirusa wypłoszyła z pociągów pasażerów. W rezultacie od 17 marca duża część połączeń pomiędzy największymi miastami została zawieszona.

Frekwencja w składach PKP Intercity skurczyła się do zaledwie jednej piątej dostępnych miejsc. Pociągi w relacjach międzynarodowych w ogóle nie kursują. Liczba rezygnacji z wcześniejszych rezerwacji była w ostatnich dniach tak duża, że pojawiły się problemy z funkcjonowaniem portalu intercity.pl. W rezultacie od 17 marca duża część połączeń pomiędzy największymi miastami została zawieszona.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus: Kolej spisuje pasażerów

Jak podało Intercity, we wtorek zawieszona została część kursów ekspresów pendolino, między innymi pomiędzy Warszawą a Krakowem, Warszawą a Wrocławiem, Gliwicami a Gdynią. Zawieszone zostały ekspresy Chrobry, Krakus, Lech, Neptun, Norwid, Ondraszek, Paderewski i Ślęża. Część pociągów będzie jeździć w skróconej relacji, na przykład pendolino z Warszawy do Jeleniej Góry pojedzie tylko do Wrocławia, a pendolino z Kołobrzegu do Krakowa dojedzie tylko do Warszawy.

W środę zawieszone zostanie kursowanie kolejnych pociągów, następne cięcia połączeń szykowane są na weekend.
Intercity wyjaśnia, że decyzje podejmowane są w oparciu o analizy frekwencji. Ale wpływ na nie ma także pogarszająca się sytuacja kadrowa przewoźnika – część pracowników musi opiekować się dziećmi.

Na odwoływanie pociągów decydują się także przewoźnicy regionalni. Na przykład część kursów na Pomorzu Zachodnim, w województwach lubuskim i wielkopolskim zawiesiło Polregio, na cięcia w relacjach zdecydowała się Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

ZOBACZ TAKŻE: Polonus walczy z koronawirusem

Epidemia odwróci w tym roku wzmacniający się ostatnio trend przyrostu liczby pasażerów na kolei. Według Urzędu Transportu Kolejowego w 2019 roku z pociągów skorzystało 335 milionów osób, o przeszło 25 milionów, czyli ponad 8 procent, więcej niż rok wcześniej.

Dramatyczny spadek frekwencji może wyhamować inwestycje przewoźników w tabor. Na przykład na początku 2020 roku wartość podpisanych przez PKP Intercity umów sięgała 4,3 miliarda złotych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Grecja zyska po majówce

Widać coraz wyraźniej, że konkurencja tańszych kierunków, jak Turcja, Egipt i Tunezja, odbija się ...

Ryanair połączy Szczecin z Edynburgiem

Dwa razy w tygodniu samoloty Ryanaira będą latać ze Szczecina do Edynburga. Start w ...

Pasażerowie na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles w Kalifornii

Amerykańscy piloci domagają się wstrzymania lotów do Chin

Piloci i personel pokładowy amerykańskich linii lotniczych, które wciąż latają do chin domagają się ...

Niemcy sprzedali 78 milionów noclegów

O 3,5 procent wzrosła liczba noclegów, które Niemcy sprzedali zagranicznym gościom od stycznia do ...

Mondial: W tym roku 800 tysięcy Polaków zrezygnuje z wakacji

Ponad połowa dorosłych Polaków (52 procent) zapowiada, że pojedzie na wakacje. To o 800 ...

W tym roku Turcja za droga dla Niemców

Turecka branża turystyczna spodziewała się, że w tym roku wakacje w Turcji spędzi 5,8 ...