IATA: Maski – tak, puste fotele – nie

Fot. AFP

Międzynarodowe stowarzyszenie linii lotniczych opowiedziało się za noszeniem masek i osłon na twarzy przez pasażerów samolotów. Ale wypowiedziała się przeciwko zostawianiu wolnych miejsc w środku rzędu, co wcześniej popierała.

Doradca medyczny tej organizacji David Powell wyjaśnił, że maski i osłony nakładane na twarz na pokładzie będą częścią działań wobec podróżnych, obok mierzenia temperatury przed lotem, aby była pewność, że nie mają gorączki. Dodatkowo przewidziano procedury czyszczenia kabin samolotów, pozwalające na lot bez strachu o zarażenie koronawirusem.

CZYTAJ TEŻ: Szef Ryanaira: Nie będziemy latać z pustymi fotelami

Lufthansa i Wizz Air już wprowadziły obowiązek zakładania masek podczas lotu, w Stanach Zjednoczonych zrobiły to United i Delta. Air France-KLM wprowadzi to samo 11 maja, kiedy we Francji prawdopodobnie będzie można znowu latać. Podróżni muszą sami zaopatrzyć się w maski i nie zdejmować ich przez cały czas lotu.

W kwietniu dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac mówił, że zostawienie wolnego środkowego rzędu foteli jest jednym z omawianych przez rządy na świecie warunków wznowienia lotów. IATA zmieniła jednak zdanie i podczas telekonferencji prasowej 5 maja stwierdziła, że puste miejsca nie zwiększą bezpieczeństwa pasażerów — pisze Reuters.

Główny ekonomista IATA Brian Pearce dodał, że większość linii lotniczych nie zarobiłaby pieniędzy w ubiegłym roku, gdyby z najczęściej używanych samolotów wymontować jedną trzecią foteli.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Stan wyjątkowy w całej Kalifornii

Ewakuowano 180 tysięcy ludzi, a milionowi odcięto prąd. Sprawił to szalejący w Kalifornii pożar ...

Europejskie laptopy pod amerykańską lupą

Amerykańska telewizja CBS dotarła do dokumentów Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA, z których wynika, że ...

Morawiecki: Przywracamy granice

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to między innymi tymczasowe przywrócenie ...

Grecos: Co czwarty turysta leci do Grecji z nami

Wbrew statystykom pokazującym, że sprzedaż wakacji w Grecji w tym roku słabnie, w Grecosie ...

Air China poleci z Barcelony do Szanghaju

Od maja w liniach Air China ruszy bezpośrednie połączenie z Barcelony do Szanghaju. Planowane ...

TUI ćwiczy śpiew i taniec pracowników

Niemal 1400 artystów i pracowników technicznych będzie dbać w tym roku o rozrywkę dla ...