Ryanair przegrał z polską firmą. TSUE: nieuczciwy warunek w umowie

Fot. Filip Frydrykiewicz

Ryanair zapisał w swoich warunkach podróżowania, że klienci mogą występować przeciwko niemu tylko do sądu w Irlandii, gdzie ma siedzibę. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że to nieuczciwa praktyka konsumencka.

W sporze między Ryanairem a polską firmą DelayFix (wcześniej Passenger Rights), która specjalizuje się w odzyskiwaniu odszkodowań od przewoźników za odwołane i opóźnione loty, TSUE opowiedział się po stronie skarżącego. Ten ostatni złożył pozew przeciwko przewoźnikowi o odszkodowanie w wysokości 250 euro za odwołanie lotu na trasie Warszawa-Mediolan.

CZYTAJ TEŻ: Mniej Ryanaira na zimę

Linia lotnicza broniła się, że sprawa powinna toczyć się w Irlandii, bo tam znajduje się jej siedziba. TSUE tymczasem orzekł, że „klauzulę, która bez uprzednich negocjacji indywidualnych została zamieszczona w umowie zawartej między konsumentem, czyli pasażerem linii lotniczych, a przedsiębiorcą, czyli przewoźnikiem lotniczym, i która przyznaje wyłączną jurysdykcję sądowi miejsca siedziby tego przewoźnika lotniczego, należy uznać za nieuczciwy warunek umowy w rozumieniu art. 3 ust. 1 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich”.

W praktyce oznacza to, że klient linii lotniczej może występować przeciwko niej, zarówno w kraju wylotu, przylotu jak i w państwie, w którym przewoźnik jest zarejestrowany.

Sprawa dotyczyła również tego, czy pośrednikowi, któremu konsument przekazuje cesją prawa do występowania o odszkodowanie, przysługują te same prawa. TSUE twierdzi, że tak, ale ostatecznie to podlega ocenie sądu w danym państwie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Powstał Szlak Znakomitych Zakopiańczyków

W Zakopanem powstał Szlak Znakomitych Zakopiańczyków. Znalazło się w nim 100 miejsc związanych z ...

Czartery napędzają wrocławskie lotnisko

O prawie 19 procent rok do roku wzrosła w maju liczba pasażerów korzystających z ...

PAŻP: 46 milionów złotych na nowe radary

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała umowę z Konsorcjum B&W na wybudowanie czterech nowych Ośrodków ...

Expo mniej popularne, niż przewidywano

Do końca czerwca polski pawilon na Expo w Astanie odwiedziło już ponad 45 tysięcy ...

Pierwsze państwo w Europie ogłosiło koniec epidemii

Rząd Słowenii ogłosił w czwartek późnym wieczorem koniec epidemii koronawirusa w tym kraju. To ...

Siedem razy więcej turystów na granicy z Białorusią

Siedmiokrotnie zwiększył się ruch turystyczny na polsko-białoruskim przejściu granicznym na Kanale Augustowskim Rudawka-Lesnaja. Od ...