LOT: Likwidujemy 300 miejsc pracy

Fot. Bloomberg

Na mocy porozumienia ze związkami zawodowymi pracę w Locie straci najwyżej 300 pracowników, z czego około połowa odejdzie w pierwszych dwóch kwartałach. W ciągu następnych dwóch lat z firmą pożegna się kolejne 150 osób.

Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały porozumienie w sprawie zwolnień ze wszystkimi związkami zawodowymi – podaje w komunikacie biuro prasowe przewoźnika.

LOT zatrudnia obecnie około 8 tysięcy pracowników – bezpośrednio i w związanych z nim spółkach serwisowo-obsługowych. Na mocy porozumienia pracę straci najwyżej 300 pracowników, z czego około połowa odejdzie w pierwszych dwóch kwartałach. W ciągu kolejnych dwóch lat ze spółką pożegna się około 150 osób, które osiągną w tym czasie wiek emerytalny.

CZYTAJ TEŻ: Były prezes POT będzie pracował w PLL LOT

– Dziękuję związkom zawodowym za konstruktywną współpracę i osiągnięte porozumienie. Rozstanie z niektórymi  pracownikami to jedna z najtrudniejszych decyzji realizowanych przeze mnie jako menedżera. Jest ona niezbędna, by uchronić większość zespołu i zapewnić stabilizację PLL LOT – mówi prezes LOT-u Rafał Milczarski, cytowany w komunikacie.

Dostosowanie zatrudnienia do pocovidowego rynku wymusiły zatwierdzone przez Komisję Europejską i uwarunkowane unijnymi przepisami zasady pomocy publicznej – wyjaśnia LOT. Spółka musi osiągnąć efektywność ekonomiczną, co w obecnej sytuacji wiąże się z optymalizacją działalności. Relatywnie niewielkie ograniczenie zespołu możliwe jest dzięki oszczędnościom poczynionym przez LOT w innych obszarach, przede wszystkim w kosztach leasingu samolotów.

Porozumienie przewiduje możliwość dobrowolnego zgłaszania się pracowników chcących odejść ze spółki, w tym tych, którzy w ciągu najbliższych dwóch lat osiągną wiek emerytalny. Następnie firma zwolni osoby dobrane na podstawie „transparentnych i obiektywnych kryteriów”. Dla tych pracowników przewoźnik przewidział dodatkowe świadczenia i działania aktywizujące, które pomogą odnaleźć się na rynku pracy.

ZOBACZ TAKŻE: LOT ogranicza na zimę kierunki. Za mały popyt

W ciągu ostatnich pięciu lat ponad dwukrotnie zwiększyła się liczba pasażerów przewiezionych przez LOT, z 4,3 miliona w 2015 roku do 10,4 miliona w 2019 roku. Dwukrotnie wzrosła też liczba samolotów, z 39 do 80. Przychody w 2019 roku wyniosły niemal 7,4 miliarda złotych, podczas gdy w 2015 roku były to 3 miliardy.

2020 był najgorszym rokiem w historii światowego lotnictwa. Według prognoz IATA branża lotnicza będzie odczuwać skutki pandemii jeszcze przez wiele lat, a poziom ruchu lotniczego z 2019 roku nie powróci wcześniej niż za cztery lata. W tym roku liczba pasażerów będzie o 38 procent mniejsza niż w 2019 roku. Szacuje się, że globalne straty branży lotniczej netto wyniosą 118 miliardów dolarów w 2020 roku i 38 miliardów dolarów w 2021. Według IATA w ubiegłym roku zatrudnienie w branży zmniejszyło się o 35,5 procent.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska Grupa Caravaningowa: Bezpieczne wakacje tylko w kamperze

Stowarzyszenie Polska Grupa Caravaningowa wystartowało z akcją „Bezpieczniejsze wakacje”, która ma zachęcić turystów do ...

Muzeum Troi – pięć tysięcy lat historii w jednym miejscu

W Roku Troi, ogłoszonym w Turcji z okazji 20 rocznicy wpisania tego antycznego miasta ...

Stoki we Francji zamknięte także w lutym. „Epidemia nie pozwala otworzyć”

Stoki we Francji pozostaną zamknięte także w lutym. Decyzję ogłosił premier po spotkaniu z ...

Kreta będzie mieć nowe lotnisko

Wiosną przyszłego roku rozpoczną się prace nad nowym lotniskiem na Krecie. Projekt będzie kosztował ...

Koniec Holandii. Będą Niderlandy

Parlament Holandii przychylił się do wniosku rządu i ujednolica nazwę kraju. Nie będzie już ...

Piloci wypróbowali Maxy na symulatorach

Zbliża się termin ponownej certyfikacji samolotów B737 MAX, jako pierwsza powinna jej dokonać amerykańska ...