Kraków Airport: w 2020 roku 15 nowych tras

W 2019 roku lotnisko obsłużył;o ponad 8 milionów pasażerów. Fot. materiały prasowe

Połączenia do Chicago, Nowego Jorku i Paryża to tylko trzy z piętnastu nowych tras, jakie linie lotnicze planują uruchomić z lotniska w Krakowie w tym roku.

3 maja LOT uruchomi połączenie z Krakowa na nowojorskie lotnisko JFK, a już 7 maja American Airlines zainicjuje rejsy do Chicago, pięć razy w tygodniu. Air France zamierza od 29 marca latać codziennie do Paryża.

Nowymi krajami w siatce połączeń Kraków Airport będą Albania (połączenia czarterowe) i Czarnogóra (połączenia regularne). Ponadto Wizz Air uruchomi trasy do Londynu, Zaporoża, Barcelony, Mediolanu, Trondheim, Haugesund, Stavanger, Bergen, Bolonii, Tromso, Verony. Linie lotnicze Ryanair latać będą do Podgoricy. W sumie w 2020 r. przewidzianych jest uruchomienie 15 nowych połączeń.

Jednocześnie LOT zwiększy liczbę lotów z Krakowa do Chicago – z trzech do pięciu tygodniowo.

CZYTAJ TEŻ: Plan krakowskiego lotniska: 12 milionów pasażerów

Lotnisko planuje też w tym roku inwestycje. Jak wyjaśnia w komunikacie prasowym rzeczniczka prasowa Natalia Vince, najważniejszym i zarazem najtrudniejszym prowadzonym już projektem jest nowa droga startowa. Ponadto przygotowywane mają być koncepcja i projekt budowlany nowego terminalu cargo oraz koncepcja wstępna rozbudowy terminala pasażerskiego. Ogłoszone zostaną przetargi na budowę biurowca, rozbudowę miejsca postoju samolotów w części zachodniej i na przebudowę wewnętrznego układu komunikacyjnego.

Kraków Airport będzie również w tym roku wyposażony w dziesięć biometrycznych bramek ABC wykorzystywanych do automatycznego odprawiania pasażerów wylatujących lub przylatujących do strefy Schengen, posiadających biometryczny paszport. Ich zakup sfinansuje resort spraw wewnętrznych i administracji.

Miniony rok krakowski port zalicza do bardzo udanych. Przez lotnisko przewinęło się 8 410 817 pasażerów, którzy korzystali ze 150 połączeń rozkładowych, w tym 40 nowych. Z lotniska operowało 24 przewoźników, którzy latali do 114 portów lotniczych w 32 krajach.

Podobnie jak w latach ubiegłych najpopularniejsze cele podróży pasażerów lecących z i do Krakowa to: Londyn, Frankfurt i Warszawa. Jeżeli chodzi o popularność poszczególnych państw, to najczęściej korzystali oni z lotów do: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Włoch i Norwegii. Najbardziej pożądanymi miejscami na wakacje okazały się z kolei: Portugalia, Turcja, Hiszpania, Cypr i Malta. A najbardziej popularnymi letnimi miejscami Gran Canaria, Majorka, Teneryfa i Alicante.

– Ośmiomilionowy pasażer podróżujący do Krakowa LOT-em, ogłoszenie założenia bazy przez Wizz Aira i uruchomienie czterdziestu nowych kierunków to efekt wytężonej pracy całego zespołu lotniska – mówi cytowany w komunikacie prezes Kraków Airport Radosław Włoszek. – Skoncentrowanie się na zapewnieniu bezpieczeństwa, poprawie jakości usług i tworzeniu siatki połączeń oraz realizacja planów inwestycyjnych to istota rozwoju lotniska i jego funkcjonowania w systemie gospodarczym Małopolski i Krakowa.

– Kraków Airport znalazło się wśród pięciu europejskich portów lotniczych, które w 2019 r. zostały akredytowane w obszarze customer experience przez Airport Council International. Tym bardziej cieszy nas, że we wrześniu będziemy współorganizować konferencję Customer Experience Global Summit, a Kraków stanie się miejscem dyskusji o branży lotniczej – dodaje Włoszek.

Mogą Ci się również spodobać

W piątek wiele lotów do Włoch odwołanych

We Włoszech jutro odbędzie się strajk kontrolerów lotu, który spowoduje poważne zakłócenia w ruchu ...

W biurach podróży przedwakacyjne przeceny

Przełom maja i czerwca to dla touroperatorów trudny okres. Turyści, którzy czekają do ostatniej ...

Pickalbatros zmieni właściciela

Hiszpański Iberostar ma przejąć 13 hoteli popularnej egipskiej sieci Pickalbatros. To pierwsza inwestycja tej ...

Nekera: Dzisiaj Bałtyk, jutro Grecja

Dobrej jakości hotele nad Bałtykiem – to się dzisiaj sprzedaje, pokazują dane biura podróży ...

Autokar powie, gdzie wysiąść

Inteligentny system informacyjny w autokarach na Majorce i czat w aplikacji do kontaktowania się ...

IGHP ma nową szefową na Dolnym Śląsku

Joanna Stypa-Loręc została nową dyrektor regionalną Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego w województwie dolnośląskim. Na ...