Dubaj stracił 3 miliony pasażerów

Fot. Bloomberg

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju, największe na świecie pod względem liczby międzynarodowych podróżnych, odprawiło w zeszłym roku 86,4 milionów pasażerów. O 3,1 procent mniej niż rok wcześniej.

Jak pisze Reuters, był to pierwszy roczny spadek w historii portu.

Prezes lotniska Paul Griffith wyjaśnił, że czynnikami, które spowodowały, że ruch był mniejszy niż ten, na który liczono, było przejściowe zamknięcie jednego pasa, bankructwo indyjskiego przewoźnika Jet Airways i uziemienie na świecie boeingów B737 Max. Według prezesa jego port stracił przez to 3,2 miliona potencjalnych podróżnych.

Dubaj jest popularnym celem podróży dla Hindusów, a miejscowa linia lotnicza flydubai jest z kolei dużym klientem Maxów.

Liczba lądowań i startów na lotnisku zmalała o 8,6 procent, do 373 261, a średnia liczba pasażerów w każdym locie była mniejsza o 5,8 procent i wyniosła 239. W czwartym kwartale 2019 roku ruch pasażerski zwiększył się o 1,3 procent, do 21,9 miliona. Lotnisko odprawiało co miesiąc średnio po 7,2 miliona ludzi. Na wyniki pierwszego kwartału 2020 roku wpłynie z kolei pojawienie się wirusa w Chinach, który doprowadził do ograniczenia podróży i zawieszenia lotów do i z Chin.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sun & Fun Holidays odświeża logo

Biuro podróży Sun&Fun odświeżyło nieco swoje logo. Kształt i zasada pozostają te sam, ale ...

Unijni ambasadorowe za zniesieniem wiz dla Ukrainy

Ambasadorowie państw unijnych poparli zniesienie przez UE wiz dla obywateli Ukrainy – poinformowały źródła ...

Polski Holding Hotelowy z nagrodą od Marriotta

Firma Marriott International uznała Polski Holding Hotelowy za najbardziej wartościowego partnera biznesowego wśród właścicieli ...

10-minutowe lekcje dla agentów turystycznych

Niemiecka sieć agentów turystycznych TVG stworzyła dla swoich członków platformę internetową, na której pokazuje ...

Niemieckie hotele wolą działać na własną rękę

Niemieccy hotelarze są bardziej zainteresowani pozyskiwaniem klientów bezpośrednich niż współpracą z biurami podróży – ...

Lotnisko Chopina: W 2018 roku mieliśmy 12,7 procent wzrostu

Lotnisko Chopina obsłużyło w 2018 roku 17,76 mln pasażerów. To o 12,7 procent więcej ...