Kraków Airport: Marzec na dużym minusie

Fot. materiały prasowe

W marcu krakowskie lotnisko zanotowało prawie 60-procentowy spadek liczby pasażerów.

W marcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 250,9 tysiąca pasażerów, o 353 tysięcy, czyli 58 procent mniej niż w tym samym miesiącu 2019 roku – podaje w komunikacie dla mediów prezes Krakowa Airport Radosław Włoszek. Od początku roku lotnisko w Balicach obsłużyło w sumie 1,5 miliona pasażerów, czyli o 98 tysięcy mniej niż rok wcześniej.

Skala strat, z jakimi mierzy się branża lotnicza i turystyczna, jest ogromna – pisze dalej prezes. Z obliczeń europejskiego stowarzyszenia portów lotniczych ACI Europe z 17 marca wynika, że w samym pierwszym kwartale europejskie lotniska stracą z powodu pandemii ponad 100 milionów pasażerów. 100 milionów to ponad 50 procent mniej niż pierwotnie zakładano.

ZOBACZ TAKŻE: Lotnisko Berlin-Brandenburg zmienione w parking

Koronawirus stał się przyczyną światowego kryzysu. Pandemia to nie tylko obawa o zdrowie i życie bliskich, to także prognozowane, choć jeszcze nie wiadomo, jak długie i jak silne, załamanie gospodarcze na świecie, w tym w branży lotniczej i mocno powiązanej z nią branży turystycznej – pisze Radosław Włoszek.

Kraków i Małopolska, a także inne samorządy, które ściśle współpracują z lotniskami, już zmagają się z poważnymi stratami wynikającymi z załamania się branży turystycznej. Jak po kryzysie zmienią się trendy w turystyce i siatka połączeń, czy będą funkcjonować na przykład popularne przed pandemią city breaki, turystyka religijna czy podróże biznesowe? – pyta Radosław Włoszek. Budżety rodzinne i finanse przedsiębiorstw skurczą się, a to może spowodować, że branża turystyczna będzie odbudowywać się najpóźniej – przewiduje.

Nie wiadomo więc, jak wyglądać będzie siatka połączeń z Krakowa, czy na przykład ruszą zapowiadane wcześniej loty American Airlines do Chicago i LOT-u do Nowego Jorku i kiedy Air France zacznie latać do Paryża.

CZYTAJ TEŻ: Kraków Airport: w 2020 roku 15 nowych tras

Przed nami wielkie wyzwanie – pisze prezes. Wszyscy razem będziemy musieli pracować nad przywróceniem zaufania do podróży lotniczych, by wzmocnić nie tylko wielkich przedsiębiorców i instytucje naszego regionu, ale także właścicieli restauracji i hoteli, przewodników i sprzedawców pamiątek.

Obecnie terminal pasażerski Kraków Airport jest zamknięty dla pasażerów. Wszystkie loty odbywają się w uzgodnieniu ze służbami państwowymi, przede wszystkim sanitarnymi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lufthansa wie, jak zminimalizować opóźnienia

Lufthansa i Eurowings wprowadzają nowy system kontroli bagażu podręcznego. Ma on zmniejszyć opóźnienia wynikające ...

W hotelu Rigopiano mogło być więcej ofiar

Siedmioro turystów nie dojechało do hotelu Rigopiano w Abruzji we Włoszech na kilka godzin ...

W Grecosie ruszył First Deal 2019

Biuro podróży Grecos Holiday informuje, że w sobotę rozpoczęło sprzedaż wyjazdów na przyszły rok ...

Szwajcaria na celowniku terrorystów

W Szwajcarii „zagrożenie zamachem terrorystycznym utrzymuje się na podwyższonym poziomie” – podaje tamtejszy wywiad ...

Apka podpowie, jaki jest status prawny wycieczki

Niemiecki Związek Turystyczny (DRV) pracuje nad programem, który zautomatyzuje tworzenie formularzy dla klientów biur ...

Betlej: Niepokojąco niskie ceny wycieczek

Niskie obecnie ceny wycieczek w biurach podróży mogą rodzić oczekiwania wśród klientów, że w ...