Lotnisko Chopina – możliwe testowanie przylatujących pasażerów

Fot. AFP

Osoby przylatujące na Lotnisko Chopina w Warszawie z krajów strefy Schengen i spoza niej mogą wykonać testy na koronawirusa w dwóch otwartych dzisiaj punktach – poinformował port lotniczy. Do dyspozycji pasażerów Schengen są oba punkty, a dla pasażerów z pozostałych krajów – jeden.

„Od dziś, 30 marca, na Lotnisku Chopina w Warszawie można już wykonać test w kierunku COVID-19 jeszcze przed opuszczeniem stołecznego portu. Pierwszy punkt pobrań znajduje się w terminalu przed kontrolą zaświadczeń Straży Granicznej. Drugi jest zlokalizowany w hali odbioru bagażu” – czytamy w komunikacie lotniska.

Pierwszy z punktów znajduje się w terminalu (blisko bramek 34-36, przed kontrolą zaświadczeń Straży Granicznej), został urządzony głównie z myślą o osobach przylatujących do Polski z krajów strefy Schengen. Punkt jest czynny codziennie, w godzinach planowych przylotów Schengen (od około 6 do około 24). Można w nim zrobić szybki test antygenowy za 170 złotych (płacić można tylko kartą). Wynik będzie gotowy po około 20 minutach, a zaświadczenie wydawane jest w języku polskim.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rząd daje 48 godzin podróżnym na zrobienie testu. To skróci im izolację

Drugi z punktów pobrań, zorganizowany przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, znajduje się w hali odbioru bagażu, przy taśmie numer  7. Punkt ten przeznaczony jest dla pasażerów Schengen i Non Schengen. Czynny jest codziennie od 6.30 do ostatniego przylotu, około północy. W punkcie można zrobić szybki test antygenowy, ale tutaj wynik wydawany jest w języku angielskim i kosztuje to 200 złotych.

Wynik testu w ciągu 2 godzin zostanie wpisany do systemu, dzięki czemu pasażer nie zostanie objęty obowiązkiem odbycia kwarantanny.

Wcześniej punkty testowania dla pasażerów przylatujących otworzyły lotniska w Katowicach i we Wrocławiu.

Lotnisko przypomina, że w nocy zmieniono przepisy dotyczące kwarantanny dla podróżujących. Wszyscy przylatujący do kraju samolotem kierowani są na kwarantannę, którą w wypadku pasażerów ze strefy Non Schengen może uchylić jedynie negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w Polsce w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy.

Podróżni ze strefy Schengen zwolnieni są z kwarantanny, jeśli mają negatywny wynik testu w języku polskim lub angielskim, wykonanego nie dawniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

„Jeśli podróżny przed wyjściem do strefy ogólnodostępnej nie dysponuje negatywnym wynikiem testu, jest obowiązany podać funkcjonariuszowi wszelkie dane niezbędne do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny – adresu zamieszkania lub miejsce pobytu, w którym odbędzie kwarantannę oraz numeru telefonu kontaktowego” – instruuje lotnisko.

Jak dodano, z kwarantanny zwalnia również negatywny wynik testu wykonanego po przekroczeniu granicy w okresie 48 godzin, a laboratorium wykonujące test wprowadzi ten wynik do systemu informatycznego państwowej inspekcji sanitarnej.

Osoby przylatujące na Lotnisko Chopina spoza strefy Schengen podlegają obowiązkowej kontroli Straży Granicznej, podczas której obowiązane są podać funkcjonariuszowi wszelkie dane niezbędne do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny – adresu zamieszkania lub miejsce pobytu oraz numeru telefonu kontaktowego, niezależnie od tego czy posiadają negatywny wynik testu wykonanego przed przekroczeniem granicy.

„Kwarantannę skrócić może wyłącznie negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 wykonany po przylocie do Polski i wysłany do systemu informatycznego sanepidu w ciągu 48 godzin. Osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki dopuszczonej przez Unię Europejską będą zwolnione z kwarantanny”.

Także pasażerowie odlatujący mogą zrobić sobie szybki test antygenowy, a także również test RT-PCR lub PCR w trybie cito.

Mobilny Punkt Pobrań (MPP) zorganizowany przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA jest czynny całą dobę, we wszystkie dni tygodnia. Punkt zlokalizowany jest na parkingu przed terminalem lotniska, na poziomie odlotów, obok hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport. Drugi punkt stoi w samym hotelu.

Wynik testu PCR w trybie cito dostępny jest w maksymalnie 30 min. od momentu pobrania wymazu. W przypadku testu RT-PCR należy zgłosić się do punktu odpowiednio wcześniej, ponieważ odbiór wyniku testu RT-PCR możliwy jest po 24 godzinach. Na wyniki testu antygenowego oczekuje się około 20 minut.

Wyniki wydawane są również w Mobilnym Punkcie Pobrań, zorganizowanym przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA; zlokalizowanym jest on przy terminalu; czynny jest całodobowo, we wszystkie dni tygodnia. Zaświadczenia wydawane są w języku polskim i angielskim.

Szybki test antygenowy kosztuje 200 złotych. Cena testu RT-PCR to 520 złotych, a PCR w trybie cito 620 złotych. Nie trzeba się wcześniej umawiać.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Vienna House z nowym hotelem na Mokotowie

Około 22 miliony euro będzie kosztować nowy hotel sieci Vienna House na warszawskim Mokotowie. ...

Upadła linia lotnicza Niki. Touroperatorzy mają problem

Grupa Lufthansa wycofała się z planów przejęcia linii lotniczej Niki, spółki córki Air Berlina, ...

TSS pomaga promować się na Instagramie

Niemiecka organizacja branżowa Touristik Service System (TSS) przygotowała dla agentów bezpłatne materiały do publikacji ...

ZUS: Branża turystyczna pierwsza z dostępem do bonu turystycznego

Przedsiębiorcy chcący zarejestrować się w bazie podmiotów, mogących przyjmować zapłatę Polskim Bonem Turystycznym, dostaną ...

NIK: Promocja turystyczna działa, ale nie wiemy czy skutecznie

Promocja turystyczna Polski była prowadzona prawidłowo, ale brakuje narzędzi, żeby ocenić, jaki miała wpływ ...

Większe biura podróży będą przejmować mniejsze

W najbliższych miesiącach na niemieckim rynku touroperatorskim będzie dochodzić do konsolidacji, wynika z pogłębionych ...