Rząd daje 48 godzin podróżnym na zrobienie testu. To skróci im izolację

Test można zrobić na lotnisku, wtedy w ogóle nie trzeba będzie przechodzić kwarantanny. Fot. AFP

Kwarantannę, do której trafi się po przekroczeniu granicy Polski lub Unii Europejskiej można skrócić, jeśli w ciągu 48 godzin od wjazdu uzyska się negatywny wynik testu diagnostycznego na koronawirusa. Taki zapis znalazł się w dzisiejszym rozporządzeniu rządu.

Od jutra wchodzą w życie ujednolicone przepisy dotyczące warunków, jakie należy spełnić przekraczając granicę Polski – czy to granicę wewnętrzną Unii Europejskiej (strefy Schengen), czy granicę zewnętrzną Unii Europejskiej. Po południu zmiany zapowiedzieli wiceminister infrastruktury Marcin Horała i rzecznik rządu Piotr Müller (czytaj: Horała: Test w Polsce zwolni przybywających spoza Schengen z kwarantanny). Kilka godzin później w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie rządu w tej sprawie. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od północy we wtorek (30 marca).

Przepisy mówią, że obowiązkowi odbycia 10-dniowej kwarantanny, która zacznie się „od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy”, podlegać będą wszyscy podróżni (poza wyjątkami wymienionymi w rozporządzeniach wcześniejszych) wjeżdżający lub wchodzący na piechotę do Polski. Nie będzie to obowiązywać jednak – tak jak dotychczas – osób zaszczepionych na koronawirusa i ozdrowieńców, którzy zakończyli izolację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy.

CZYTAJ TEŻ: UE: Od lata możliwe podróże bez kwarantanny. Z paszportem szczepień

Osoby, które przyjadą z kraju należącego do strefy Schengen i na granicy przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa, nie starszy niż 48-godzinny, będą z kwarantanny zwolnione. Taki test mogą wykonać w kraju, z którego przybywają lub już w Polsce na lotnisku, tyle że już po przekroczeniu granicy (dotąd na lotnisku w Katowicach i we Wrocławiu można było zrobić test przed przekroczeniem kontroli Straży Granicznej).

Podróżni, którzy przylecą z kraju spoza strefy Schengen będą podlegali nieco innej procedurze – w ich wypadku nie będą honorowane testy zrobione za granicą, ale testy przeprowadzone dopiero w Polsce. Nie jest wykluczone pokazanie testu zrobionego na lotnisku. Generalna zasada mówi, że z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu zrobionego w kraju w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy.

Nie ma znaczenia czy test będzie testem PCR czy tańszym i szybszym testem antygenowym.

Za taki test trzeba zapłacić samemu – państwo nie pokrywa jego kosztu, zastrzega rozporządzenie.

ZOBACZ TEŻ: ECTAA: Mamy szczepionki i testy, można więc podróżować bezpiecznie

Okres realizacji obowiązku odbycia kwarantanny (…) ulega skróceniu w przypadku uzyskania przez osobę przekraczającą granicę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po przekroczeniu tej [Schengen] granicy w okresie 48 godzin, licząc od momentu jej przekroczenia. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w § 2 ust.4 pkt1.3b.

Testy diagnostyczne (…) nie są finansowane ze środków publicznych” – czytamy w rozporządzeniu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: Biura podróży hamują, a niektóre upadają

W drugim kwartale tego roku sprzedaż wycieczek w biurach podróży mocno przyhamowała. Lepiej natomiast ...

Burmistrz Krynicy-Zdroju: Jeśli ruszy turystyka, jest dla nas nadzieja

Jeżeli w zimie hotele będą zamknięte, to wiele osób na narty uda się do ...

Polscy kontrolerzy lotów pomagają odkorkować europejskie niebo

Pogoda, zatłoczone niebo, awarie samolotów, beztroska pasażerów, którzy spóźniają się z wejściem na pokład ...

Niemiecki Lidl nie będzie już organizował wycieczek

JT Touristik i Lidl Holidays to dwa biura podróży należące do niemieckiej sieci supermarketów ...

Enter Air wznawia rejsy turystyczne

Pasażerowie TUI jako pierwsi polecieli na Kretę i Majorkę przywróconymi rejsami turystycznymi Enter Aira. ...

Argentyna zawiesza wydawanie wiz Europejczykom i Amerykanom

Argentyna tymczasowo przestała wydawać wizy podróżnym z krajów, w których są duże ogniska koronawirusa. ...