Gdańskie lotnisko: Pierwszy kwartał na dużym minusie

Fot. materiały prasowe

Pierwsze trzy miesiące Port Lotniczy Gdańsk zamknął 88-procentowym spadkiem liczby pasażerów i zanotował stratę rzędu 12,2 miliona złotych.

W pierwszym kwartale Port Lotniczy Gdańsk obsłużył nieco ponad 105 tysięcy pasażerów, czyli o 88,2 procent mniej w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku – podaje w komunikacie gdańskie lotnisko. Liczba operacji lotniczych spadła o 64,4 procent do 3,3 tysiąca.

– Wyniki za pierwszy kwartał 2021 roku nie są najlepsze, lecz tego się należało spodziewać przy obserwowanym poziomie ruchu. Odprawiamy tylko 10 procent pasażerów, których powinniśmy odprawiać, gdyby nie covid-19 – mówi prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski, cytowany w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: Testy na gdańskim lotnisku również dla przylatujących

– Dalej czekamy na wznowienie ruchu lotniczego. Mam nadzieję, że szczepionki będą sposobem na odblokowanie całej Europy, w tym Polski. Są pierwsze pozytywne sygnały, że być może wakacje będą lepsze. Jeżeli w okresie letnim będziemy mogli podróżować swobodnie, to będziemy na prostej do wychodzenia z kryzysu – dodaje prezes.

Źródło: Port Lotniczy Gdańsk

W pierwszych trzech miesiącach lotnisko zanotowało 12,2 miliona złotych straty. – Liczyliśmy, że sytuacja pandemiczna będzie się poprawiać i w tym roku wypracujemy zyski. Po trzech miesiącach mamy straty. Jeżeli ta sytuacja będzie trwać, to będziemy musieli pożyczyć więcej pieniędzy z banku – przyznał Tomasz Kloskowski.

ZOBACZ TAKŻE: Katowice: Początek roku słaby, ale w marcu poszybowały czartery

Kondycja finansowa nie ma bezpośredniego wpływu na inwestycje realizowane w porcie. Na ukończeniu jest budowa biurowca Alpha w Airport City Gdańsk. W rozbudowywanym terminalu pasażerskim trwają ostatnie prace zewnętrzne, po których rozpoczną się roboty wykończeniowe.

Letnia siatka gdańskiego lotniska liczy 82 połączenia z 69 lotniskami w 21 państwach (w tym Polsce), realizowane przez 10 przewoźników. Linie lotnicze co kilka dni ogłaszają uruchomienie nowych lotów. Tomasz Kloskowski mówi, że lotnisko prowadzi „intensywne i interesujące” rozmowy z przewoźnikami o nowych kierunkach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Priceline Group zmienia się w Booking Holding

Priceline Group, właściciel Booking.com, zmienia nazwę na Booking Holdings. W ten sposób podkreśla znaczenie ...

IGHP: W lutym, mimo otwarcia, hotele nadal nierentowne

Otwarcie hoteli 12 lutego poprawiło nieco ich wskaźniki operacyjne. Nadal jednak są one zbyt ...

DRV nauczy, jak bronić się przed oszustwami

Niemiecki Związek Turystyczny organizuje dla swoich członków spotkanie, na którym podpowie, jak nie paść ...

Jacek Socha na pokładzie Grecosa

Jacek Socha, menedżer specjalizujący się w kontraktowaniu hoteli, a ostatnio dyrektor handlowy w Small ...

DEBATA. Rynek turystyki wyjazdowej w warunkach bezwzględnej konkurencji

Ostrożne planowanie programów, dbanie o minimalne choćby marże, zapewnienie sobie współpracy z wiarygodnymi przewoźnikami ...