Letnie połączenia lotnicze z Gdańska – 70 kierunków w 23 krajach

W letniej siatce lotów, która zaczęła dzisiaj obowiązywać na lotnisku w Gdańsku, znalazło się 85 połączeń do 23 krajów, realizowanych przez dziesięć linii lotniczych – informuje w komunikacie port lotniczy.

Publikacja: 31.03.2024 20:58

Letnie połączenia lotnicze z Gdańska – 70 kierunków w 23 krajach

Foto: Filip Frydrykiewicz

Pojawią się zupełnie nowe połączenia. Ryanair od 2 kwietnia poleci z Gdańska do Szwecji, do Skellefteå, dwa razy w tygodniu, we wtorki i soboty.

Nowe loty do Brindisi we Włoszech Ryanair zainauguruje 1 maja i będzie realizował dwa razy w tygodniu, w środy i niedziele.

Linia lotnicza Wizz Air od 1 kwietnia wystartuje z nowymi połączeniami do Rzymu na lotnisko Fiumicino, trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i piątki. Z kolei nowe loty do hiszpańskiej Walencji Wizz Air będzie realizował od 31 maja, dwa razy w tygodniu, w czwartki i niedziele.

Po latach przerwy wróciło też połączenie do Helsinek – Finnair będzie tam latał 10 razy w tygodniu, od poniedziałku do niedzieli.

Czytaj więcej

Lato na lotnisku we Wrocławiu – nowe trasy prowadzą na północ i południe

Dokąd można polecieć z Gdańska?

Oto lista wszystkich kierunków. Ryanair: Aarhus, Alicante, Barcelona-El Prat, Belfast, Billund, Brindisi, Bristol, Burgas, Chania, Cork, Dublin, Edynburg, Goeteborg, Hamburg, Kopenhaga, Korfu, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Lublin, Malaga, Malta, Manchester, Mediolan-Bergamo, Neapol, Newcastle, Oslo-Torp, Pafos, Paryż-Beauvais, Piza, Podgorica, Praga, Ryga, Rzym, Santoryn, Skelleftea, Sztokholm-Arlanda, Wenecja, Wrocław, Vaxjo, Zadar.

Wizz Air: Aberdeen, Alesund, Alicante, Barcelona El-Prat, Bergen, Burgas, Dortmund, Eindhoven, Goeteborg, Hamburg, Haugesund, Heraklion, Kopenhaga, Larnaka, Leeds-Bradford, Liverpool, Londyn-Luton, Malaga, Malmo, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais, Rejkiawik-Keflavik, Rzym, Split, Stavanger, Sztokholm-Arlanda, Teneryfa, Tirana, Tromso, Trondheim, Turku, Walencja.

Poza tym do Warszawy i Rzeszowa można polecieć z LOT-em, do Amsterdamu z KLM-em; Kopenhagi z SAS-em, Frankfurtu i Monachium z Lufthansą, do Bergen i Oslo-Gardermoen z Norwegianem, do Helsinek z Finnairem, do Duesseldorfu z Eurowingsem i do Zurychu ze Swissem.

Czytaj więcej

Pięć nowości w letnim rozkładzie lotów z Katowic. W sumie 106 kierunków

Połączenia czarterowe z Gdańska

W nadchodzącym sezonie wakacyjnym biura podróży zaoferują turystom nowe czarterowe kierunki z Gdańska do Salonik w Grecji, do Podgoricy w Czarnogórze, do Girony w Hiszpanii i na Dżerbę w Tunezji. Pozostają w ofercie biur podróży Coral Travel, TUI, Itaka, Rainbow i Grecos wyjazdy do popularnych kurortów w Turcji (Antalya, Bodrum, Izmir), Egipcie (Hurgada, Marsa Alam, Szarm el-Szejk), Tunezji (Enfidha, Monastyr), Bułgarii (Warna, Burgas), Hiszpanii (Barcelona, Malaga), Albanii (Tirana), na wyspach greckich (Heraklion, Rodos, Korfu, Kos, Chania, Zakintos), na wyspach hiszpańskich (Majorka) i na Cyprze (Larnaka).

Z Gdańska latać będą samoloty linii czarterowych Enter Air, Buzz, Sky Up, SkyExpress, Air Cairo, Nouvelair, Ryanair Sun, Smartwings Poland, European Air CharterPegasus, Corendon i Mavi Gok. W roli czarterów polecą też do Turcji samoloty LOT-u.

Czytaj więcej

Lato na Lotnisku Chopina: 122 kierunki, w tym kilka nowości

50 lat lotniska w Gdańsku

Lotnisko w Gdańsku obchodzi w tym roku 50 lat działalności i obsłużenie 65 milionów pasażerów. Z tej okazji odbędzie się 5 kwietnia gala.

Budowę lotniska w dzielnicy Matarnia rozpoczęto w 1971 roku, uroczyste otwarcie odbyło się 2 maja 1974 roku.

Ważnym krokiem w rozwoju lotniska było powołanie w 1993 roku spółki zarządzającej portem. Przystąpiły do niej samorządy: Gdańsk, Gdynia i Sopot. Spółka rozpoczęła działalność w 1994 roku. W 2001 roku do spółki wszedł samorząd województwa. Współudziałowcem pozostało Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Obecnie układ właścicielski jest następujący: samorząd Gdańska 37,33 procent udziałów, samorząd województwa pomorskiego 31,02 procent, Polskie Porty Lotnicze 27,47 procent, samorząd Gdyni 2,11 procent, samorząd Sopotu 2,07 procent.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy zamierza się rozwijać. W planach ma budowę nowej płyty postojowej wraz z płytami do odladzania samolotów. W ramach tego projektu powstanie kilkanaście miejsc postojowych, w tym dla dużych jednostek, takich jak dreamlinery, czy nawet airbusy A380.

Lotnisko planuje też budowę nowej bazy dla agentów obsługi naziemnej. Po oddaniu do użytku w 2023 roku nowego hangaru do serwisowania i napraw samolotów, wraz z firmą LS Technics przymierza się też do budowy kolejnego, podobnego obiektu.

Wieża kontroli lotów ma zmienić miejsce, prawdopodobnie rozebrany zostanie też budynek terminala pasażerskiego T1 i w tym miejscu wybudowany nowy terminal.

Pojawią się zupełnie nowe połączenia. Ryanair od 2 kwietnia poleci z Gdańska do Szwecji, do Skellefteå, dwa razy w tygodniu, we wtorki i soboty.

Nowe loty do Brindisi we Włoszech Ryanair zainauguruje 1 maja i będzie realizował dwa razy w tygodniu, w środy i niedziele.

Pozostało 94% artykułu
Lotniska
Na lotnisku w Katowicach wyrobisz paszport w kwadrans. Paszport tymczasowy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Lotniska
Lotnisko w Gdańsku miało już prawie 3 mln pasażerów. Czartery rosną o 60 procent
Lotniska
Lotnisko Chopina: Historyczny rekord - 2 miliony pasażerów w czerwcu
Lotniska
Anna Midera szefem Związku Regionalnych Portów Lotniczych
Lotniska
Kolejne połączenie lotnicze z Warszawy do Austrii dla narciarzy