Lotnisko Chopina: Kierunki wakacyjne kluczem do dobrych wyników

Fot. Dariusz Kłosiński

Ruch pasażerski na Lotnisku Chopina rośnie z tygodnia na tydzień. Wyniki rozpoczętego niedawno sezonu wakacyjnego pozwalają wierzyć, że zainteresowanie transportem lotniczym będzie się sukcesywnie odradzać – uważa zarządca portu.

W czerwcu z Lotniska Chopina odprawiło się 639 tysięcy pasażerów, o ponad 77 procent więcej niż w maju i o ponad 150 procent więcej niż w kwietniu – podaje w komunikacie zarządca portu Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL). Pierwsze półrocze lotnisko zamknęło wynikiem prawie 1,9 miliona pasażerów.

Od początku roku najczęściej wybieranym kierunkiem rozkładowym jest Frankfurt. Tylko w czerwcu na tej trasie podróżowało prawie 18 tysięcy pasażerów, a od stycznia do czerwca ponad 86 tysięcy. W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków znalazły się też Kijów (68 tysięcy pasażerów w pierwszym półroczu), Amsterdam (61 tysięcy), Paryż (57 tysięcy) i Londyn (54 tysiące).

Dużym zaskoczeniem, mimo popularności lotów wakacyjnych, jest pojawienie się wśród często wybieranych kierunków Antalyi, która w czerwcowym zestawieniu wyprzedziła Dubaj i odnotowała prawie czterokrotny wzrost w porównaniu z ubiegłorocznym czerwcem.

Dzisiaj, 16 lipca, Turkish Airlines, dotychczas latające z Lotniska Chopina wyłącznie do Stambułu, uruchomiły loty rozkładowe do Antalyi, jako trzeci przewoźnik po Corendonie Airlines i SunExpressie, którzy rozpoczęli loty na początku sezonu letniego.

CZYTAJ TEŻ: Lotnisko Chopina: Dzięki czarterom wracamy do normalności

Niezmiennie najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku jest LOT, który realizuje 65 procent wszystkich rozkładowych operacji lotniczych. Kolejne miejsca zajmują Wizz Air i Enter Air. Tych trzech przewoźników wykonuje łącznie około 80 procent wszystkich operacji.

Nie jest zaskoczeniem, że w 2021 roku linie lotnicze postawiły na przewozy czarterowe. Od dawna prognozowano, że powrót do normalności w lotnictwie rozpocznie się właśnie od lotów turystycznych.

– Mimo że wpływ pandemii wciąż jest odczuwalny, to koniec roku szkolnego, sezon urlopowy i zainteresowanie kierunkami wakacyjnymi okazały się kluczem do dobrych wyników portu – mówi rzecznik Lotniska Chopina i PPL Andrzej Klewiado, cytowany w komunikacie.

W czerwcu najchętniej wybieranym kierunkiem czarterowym była Antalya – do tureckiego kurortu podróżowało 22,9 tysiąca osób. Drugie miejsce zajął Heraklion na Krecie (10,3 tysiąca), trzecie Rodos (8,6 tysiąca osób), a czwarte Hurghada (8,3 tysiąca). Niesłabnące zainteresowanie trasami wakacyjnymi świadczy o tym, że rozwój ruchu lotniczego jest ściśle związany z turystyką.

Od stycznia do czerwca podróżni najchętniej wybierali kurorty w Egipcie i Turcji ze względu na ich dostępność w okresie pandemii (najmniejsza restrykcyjność przepisów). Pierwszą piątkę otwiera Hurghada, do której udało się 47 tysięcy pasażerów. Na kolejnych miejscach znalazły się Antalya (39 tysięcy), Marsa Alam (32 tysiące), Punta Cana (25 tysięcy) i Zanzibar (20 tysięcy).

ZOBACZ TAKŻE: Wrocławskie lotnisko: Sezon wakacyjny szybko się rozkręca

W pierwszym półroczu 53,4 procent pasażerów wybrało kierunki strefy Schengen.

Wśród nowych rozkładowych kierunków, które wystartowały w czerwcu, są Ibiza, Batumi, Palermo i Kefalinia (LOT) oraz Malaga i Preweza (Wizz Air).

Od sierpnia loty do Dohy realizowane przez Qatar Airways odbywać się będą codziennie.

W drugiej połowie sierpnia na Lotnisko Chopina chce powrócić Norwegian Air Shuttle z trzema lotami w tygodniu do Oslo.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair połączy Szczecin i Kraków

Ryanair zapowiedział, że w kwietniu przyszłego roku otworzy loty między Szczecinem i Krakowem, trzy ...

Polskim kongresom przybyło ambasadorów

16 nowych osób, głównie autorytetów ze świata nauki i biznesu, zgodziło się wejść w ...

Przewoźnicy winni kolejkom na lotniskach

Część winy za długie kolejki do kontroli bezpieczeństwa ponoszą same linie lotnicze – uważa ...

Warszawska Organizacja Turystyczna zaprasza szkoły na lekcje online

WOT i zrzeszone w niej placówki kulturalne i edukacyjne w ramach projektu „Turystyczna szkoła”, ...

Ceny w biurach podróży zanurkowały

Spada zainteresowanie turystów wyjazdami na późne wakacje. Nie zatrzymuje tego trendu pochmurna pogoda w ...

Dwa na trzy kąpieliska z wodą doskonałej jakości

85 procent kąpielisk w Europie spełnia najbardziej rygorystyczne normy jakości wody. W Polsce taką ...