Senat USA blokuje rejsy wycieczkowe. „Trzeba zadbać o bezpieczeństwo”

Fot. AFP

Senat Stanów Zjednoczonych nie przyjął ustawy, która pozwoliłaby na wznowienie rejsów wycieczkowych najpóźniej 4 lipca. Zgodnie z założeniami miała ona również zobowiązać odpowiednie podmioty do wydania wytycznych sanitarnych dla tego segmentu podróży.

Dwóch republikańskich senatorów Dan Sullivan z Alaski i Rick Scott z Florydy przedstawiło w amerykańskim Senacie projekt ustawy, która pozwoliłaby na przywrócenie rejsów wycieczkowych najpóźniej 4 lipca. Dla obu stanów ten segment podróży jest bardzo istotny z gospodarczego punktu widzenia. Niestety, ustawa została zablokowana w Senacie przez senator Patty Murray z Waszyngtonu – donosi amerykański portal branży turystycznej Travel Weekly.

CZYTAJ TEŻ: Crystal Cruises: W rejs zabieramy tylko zaszczepionych

Tak zwana ustawa rejsowa, która zgodnie z założeniami miała ponadto nałożyć na Centrum Zapobiegania Chorobom (Center for Disease Control and Prevention, CDC) obowiązek wydania rekomendacji w sprawie minimalizowania ryzyka zarażenia się koronawirusem przez pasażerów i załogi statków. Inne zapisy dotyczyły powołania grupy roboczej, która stworzyłaby ramy wznowienia działalności operacyjnej armatorów w Stanach Zjednoczonych, a także zniesienia ograniczeń dla rejsów wycieczkowych najpóźniej do 4 lipca.

Senator Scott podkreślał w swoim wystąpieniu, że każdy turysta, który przyjeżdża na Florydę, wspiera małe firmy, przyczynia się do rozwoju zatrudnienia i zwiększenia przychodów z podatków. To pozwala stanowi inwestować w środowisko, transport, bezpieczeństwo publiczne i edukację. Rejsy wycieczkowe to też turystyka, a CDC traktuje ten sektor niesprawiedliwie,. podczas gdy firmy z innych segmentów turystyki mogą wznawiać działalność.

ZOBACZ TAKŻE: Norwegian Cruise Line wznawia rejsy

W odpowiedzi na to wystąpienie senator Murray stwierdziła, że ona również chciałaby, aby rejsy zostały przywrócone 4 lipca, bo w jej stanie, Waszyngton, w branży pracuje 5,5 tysiąca ludzi, a roczne przychody z nią związane to 900 milionów dolarów. Trzeba jednak przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo. Wybuch pandemii na statku może mieć poważne konsekwencje. Wycieczkowce wymagają specjalnej uwagi i protokołów.

– Nie możemy iść na skróty. Takie działanie to narażanie życia ludzi i tylko opóźni powrót do normalności, a gospodarcze konsekwencje tego będą odczuwalne nawet dłużej – tłumaczyła.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ceny wiz do Egiptu wzrosną ponad dwukrotnie

Cena wizy wjazdowej do Egiptu ma od 1 marca wzrosnąć z 25 do 60 ...

Hotele przyciągają sprzedażą bezpośrednią

Kampanie reklamowe, zachęcające klientów do rezerwowania noclegów bezpośrednio na stronach hoteli, a nie u ...

Mieszkańcy Edynburga za podatkiem turystycznym

Władze Edynburga planują wprowadzić podatek turystyczny. W przyszłości odwiedzający mają płacić 2 funty za ...

Polska bez nowych gwiazdek Michelina

Warszawskie restauracje Atelier Amaro i Senses zachowały swoje gwiazdki Michelina i pozostają jedynymi lokalami ...

Lubisz Węgry? To nocuj taniej

Ruszyła strona internetowa Węgierski Przyjaciel, która zachęca do świętowania Dnia Przyjaźni Polsko–Węgierskiej. Jej pomysłodawcą ...

ECTAA: Vouchery uratowały europejskie biura podróży

2020 rok był dla przedsiębiorców turystycznych bardzo trudny – podsumowuje ECTAA. Obroty spadły o ...