Grecja chce, żeby turyści płacili u niej podatki

Filip Frydrykiewicz

Tworzenie wiosek turystycznych, w których obywatele Unii Europejskiej mogliby mieszkać przez sześć miesięcy w roku a w konsekwencji płacić na miejscu podatki – to jeden z pomysłów rządu Grecji na rozwój kraju

Grecki rząd opracował kolejny plan, który ma pomóc zdobyć czwartą i ostatnią transzę pomocy z Unii Europejskiej. W dokumencie zatytułowanym „Grecja – strategia wzrostu dla przyszłości”, jako jeden z filarów wymienia się turystykę, donosi portal Greek Travel Pages.

Gabinet premiera Aleksisa Tsipriasa planuje między innymi stworzyć wioski wakacyjne, w których turyści z krajów Unii Europejskiej mogliby mieszkać przez pół roku i dzięki temu przenosić swoje podatki do Grecji. Wśród innych propozycji znalazło się powiązanie branży turystycznej z terenami wiejskimi, przyciąganie kolejnych inwestorów turystycznych i poprawa promocji turystyki w świecie wirtualnym.

Rząd chce również, żeby kraj stał się do 2020 roku jednym z pięciu najczęściej wybieranych kierunków w Europie (w 2016 zajmowała 14. miejsce) i jednym z trzech w basenie Morza Śródziemnego, specjalizujących się w turystyce poznawczej. W tym celu w latach 2018 – 2019 będzie promował Rodos i Kretę, jako miejsca na wyjazdy całoroczne. W południowych regionach obu wysp mają powstać nowe hotele świadczące usługi gościom korzystającym z leczenia, ale też seniorom, miłośnikom golfa i uczestnikom konferencji. Będą tam również rozwijane mariny, turystyka związana z rejsami wycieczkowymi, powstaną hotele i parki tematyczne. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać ze specjalnego funduszu Unii Europejskiej, w ramach którego przygotowany został program szkoleń i wsparcia zatrudnienia dla małych i średnich przedsiębiorstw z branży turystycznej.

Pomoc otrzymać mają także wytwórcy żywności, a gospodarka wiejska ma być ściślej powiązana z branżą turystyczną. Rząd zajmie się też problemem wynajmu krótkookresowego. Za cel postawił sobie również uproszczenie procedur uzyskiwania licencji na filmowanie, zamierza bowiem zachęcać producentów do kręcenia ich dzieł w Grecji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najlepsze hotele na wakacje już zarezerwowane

Sprzedaż wyjazdów na lato wzrosła rok do roku o 10 procent – podaje sieć ...

Ryanair: Trzy razy Burgas

Z Modlina, Krakowa i Rzeszowa będzie latał do Burgas w Bułgarii od marca Ryanair ...

Lotnisko we Wrocławiu: We wrześniu jak w szczycie sezonu

We wrześniu Port Lotniczy Wrocław obsłużył 365 tysięcy podróżnych, o 4 procent więcej niż ...

Izrael szczepi, ale i zamyka lotnisko

Rząd Izraela zamknął w niedzielę do końca stycznia międzynarodowe lotnisko Ben Guriona w Tel ...

Niemiecki rząd zachęca: pociągiem, rowerem, nie samolotem

Rząd Angeli Merkel uzgodnił pakiet przedsięwzięć na rzecz klimatu dokładnie w dniu, w którym ...

Instytut Kocha: Zagraniczna turystyka nie importuje wirusów

Z najnowszego badania Instytutu Roberta Kocha wynika, że zagraniczne wyjazdy zorganizowane tylko w niewielkim ...