Grecja chce, żeby turyści płacili u niej podatki

Filip Frydrykiewicz

Tworzenie wiosek turystycznych, w których obywatele Unii Europejskiej mogliby mieszkać przez sześć miesięcy w roku a w konsekwencji płacić na miejscu podatki – to jeden z pomysłów rządu Grecji na rozwój kraju

Grecki rząd opracował kolejny plan, który ma pomóc zdobyć czwartą i ostatnią transzę pomocy z Unii Europejskiej. W dokumencie zatytułowanym „Grecja – strategia wzrostu dla przyszłości”, jako jeden z filarów wymienia się turystykę, donosi portal Greek Travel Pages.

Gabinet premiera Aleksisa Tsipriasa planuje między innymi stworzyć wioski wakacyjne, w których turyści z krajów Unii Europejskiej mogliby mieszkać przez pół roku i dzięki temu przenosić swoje podatki do Grecji. Wśród innych propozycji znalazło się powiązanie branży turystycznej z terenami wiejskimi, przyciąganie kolejnych inwestorów turystycznych i poprawa promocji turystyki w świecie wirtualnym.

Rząd chce również, żeby kraj stał się do 2020 roku jednym z pięciu najczęściej wybieranych kierunków w Europie (w 2016 zajmowała 14. miejsce) i jednym z trzech w basenie Morza Śródziemnego, specjalizujących się w turystyce poznawczej. W tym celu w latach 2018 – 2019 będzie promował Rodos i Kretę, jako miejsca na wyjazdy całoroczne. W południowych regionach obu wysp mają powstać nowe hotele świadczące usługi gościom korzystającym z leczenia, ale też seniorom, miłośnikom golfa i uczestnikom konferencji. Będą tam również rozwijane mariny, turystyka związana z rejsami wycieczkowymi, powstaną hotele i parki tematyczne. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać ze specjalnego funduszu Unii Europejskiej, w ramach którego przygotowany został program szkoleń i wsparcia zatrudnienia dla małych i średnich przedsiębiorstw z branży turystycznej.

Pomoc otrzymać mają także wytwórcy żywności, a gospodarka wiejska ma być ściślej powiązana z branżą turystyczną. Rząd zajmie się też problemem wynajmu krótkookresowego. Za cel postawił sobie również uproszczenie procedur uzyskiwania licencji na filmowanie, zamierza bowiem zachęcać producentów do kręcenia ich dzieł w Grecji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rixos otworzy gigantyczny hotel w Egipcie

1636 pokojów ma hotel Rixos, który otworzy się w przyszłym roku w egipskim kurorcie ...

LOT szuka nowych samolotów

Przedstawiciele LOT testowali dziś w Warszawie nową wersję brazylijskiego embraera 190. Zastanawiają się nad ...

Ceny hoteli – lipiec niekorzystny dla jednej gwiazdki

Aż o 23 procent spadły ceny noclegów w hotelach jednogwiazdkowych w lipcu. W pozostałych ...

Port? Dziękuję, postoję na statku

Amerykanie nie są pewni, czy porty, do których zawijają ich statki, są bezpieczne. Strach ...

Sabre tworzy chatbota dla biur podróży

Za pośrednictwem Facebook Messengera pierwsi użytkownicy – klienci biur podróży Travel Solutions International i ...

TT Warsaw: Turcja kusi narciarzy

Erciyes Ski Resort, największy ośrodek narciarski w Turcji, pierwszy raz zaprezentował się polskiej publiczności ...