Polacy zapominają o pandemii, chcą wakacji

Fot. AFP

Polacy powoli oswajają się z pandemią. Tylko w ciągu trzech tygodni maja wzrósł odsetek tych, którzy chcą wyjechać na wakacje. Spadło też przekonanie o konieczności utrzymywania niektórych ograniczeń.

Instytut Badań Pollster przeprowadził na początku (4-8) i końcu (29-31) maja badania dotyczące nastrojów w czasie pandemii i planów wakacyjnych Polaków, a następnie porównał ich wyniki. Jak informuje, ogólny nastrój Polaków nieco się poprawił, bo zmalała obawa o sytuację materialną – podczas ostatniego badania co czwarty ankietowany (24 procent) deklarował, że nie boi się utraty pracy, podczas gdy na początku maja odsetek ten wyniósł 19 procent. Wprawdzie 35 procent respondentów obawia się zubożenia gospodarstwa domowego w najbliższej przyszłości, jednak ich odsetek spadł w porównaniu z poprzednim pomiarem o 7 punktów procentowych, z 42 procent.

W ciągu trzech majowych tygodni Polacy zmienili nieco zdanie na temat rozwoju epidemii koronawirusa. Rośnie przekonanie, że wirus będzie powracał cyklicznie, co roku (31 procent, wcześniej 25 procent), słabnie zaś nadzieja, że szczepionka zakończy epidemię (30 procent, wcześniej 38 procent).

Na pytanie, czy wrzawa wokół koronawirusa jest przesadzona, 46 procent Polaków odpowiedziało twierdząco, 43 procent jest przeciwnego zdania, natomiast co dziesiąty badany nie ma opinii na ten temat. Przekonanie, że szum wokół nowego wirusa jest wyolbrzymiony, wzrosło z 43 do 46 procent.

30 procent Polaków wierzy w wiarygodność testów na covid-19 (częściej najmłodsi respondenci, do 24 roku życia), a 19 procent nie wierzy (najczęściej osoby w wieku 25-39 lat). Najwięcej, bo 39 procent, na pytanie o wiarygodność testów odpowiedziało, że to zależy od rodzaju testu (tak uważają przeważnie seniorzy), a 12 procent nie ma zdania.

Spada przekonanie o konieczności utrzymywania obostrzeń, takich jak między innymi zawieszenie zajęć w szkołach, ograniczenie podróży zagranicznych, zamknięcie placów zabaw, ogrodów zoologicznych czy placówek kulturalnych, ograniczenie działalności restauracji i kawiarni. Na początku maja więcej Polaków sądziło, że nie należy ich znosić, warto jednak zaznaczyć, że nadal ponad połowa uważa, że takie ograniczenia, jak obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych i pomieszczeniach zamkniętych, zachowanie dwumetrowej odległości i zamknięcie granic przed cudzoziemcami były konieczne i nadal trzeba je utrzymywać.

Coraz więcej Polaków mimo pandemii chce wyjechać na wakacje – taką deklarację złożyło ostatnio 34 procent badanych (23 procent w poprzednim badaniu). 44 procent nie ma planów (tyle samo, co wcześniej), a 22 procent jeszcze nie wie, co zrobi (wcześniej 33 procent). 72 procent planuje spędzić urlop w Polsce, a tylko 6 procent za granicą, 22 procent jeszcze nie wie, dokąd się uda. 63 procent zamierza samodzielnie zorganizować sobie pobyt w hotelu, pensjonacie lub ośrodku wypoczynkowym, 14 procent wyjedzie do innego miasta do znajomych lub rodziny, 9 procent na zorganizowaną wycieczkę, 5 procent na działkę i tyle samo pod namiot.

40 procent tych, którzy nie planują wyjazdu, jako powód wskazało pandemię (strach przed nią lub brak możliwości wyjazdu do wybranego miejsca), jednak odsetek takich wskazań spadł z 53 procent w pierwszym badaniu. Z wakacyjnych planów coraz częściej rezygnują seniorzy w wieku powyżej 60 lat i mieszkańcy największych miast.

Badanie metodą CAWI (z wykorzystaniem ankiety udostępnionej na stronie internetowej) na reprezentatywnej próbie Polaków powyżej 15 roku życia, liczebność N=1000.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Resort edukacji za wakacjami dla dzieci i młodzieży

Jest zgoda, co do tego, że dzieci i młodzież powinny wypocząć podczas najbliższych wakacji. ...

Tadeusz Syryjczyk: Rozbudowa lotniska w Radomiu to wyrzucanie pieniędzy

Ani rynek, ani przymus administracyjny nie pomogą Radomiowi. Można tam tylko wrzucić w błoto ...

Finnair połączy Helsinki z Nankinem

Finnair rozwija siatkę połączeń w Chinach o nową całoroczną trasę z Helsinek do Nankinu ...

Turyści przekonali się do Egiptu

O 20 procent – rok do roku – wzrosła w pierwszym kwartale 2017 roku ...

W biurach podróży Grecja rozgrzewa spóźnionych urlopowiczów

Mimo późnej pory roku pociąg z wycieczkami pędzi i nie chce się zatrzymać – ...

Przywrócono połączenie kolejowe Zermatt ze światem

Turyści z popularnego szwajcarskiego ośrodka narciarskiego Zermatt, mogą już opuścić go koleją. Przez dwa ...