Grecja: Drugiego lockdownu nie będzie

Fot. Filip Frydrykiewicz

Przedstawiciele greckiego rządu zapewniają, że mimo wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, nie ma planów wprowadzenia kolejny raz obostrzeń dla całego kraju.

Co prawda w Grecji wzrosła liczba zakażeń koronawirusem, ale jak zapewnia minister turystyki Harry Theoharis, wszystko jest pod kontrolą. – Przez cały czas monitorujemy sytuację i jesteśmy w stanie podwyższonej gotowości – mówi, cytowany przez portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

Jak podkreśla minister, Grecja otwiera granice dla gości z tych państw, z których zdaniem epidemiologów ryzyko przywleczenia koronawiursa jest małe. Kraj prowadzi kontrole na wszystkich granicach, wymaga stosowania się do protokołów sanitarnych, w tym noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego. – W perspektywie średnioterminowej patrzę na sytuację optymistycznie, ponieważ już teraz widzę naciski ze strony krajów trzecich, takich jak Stany Zjednoczone i Rosja, które chcą, żebyśmy otworzyli się także na nie. Wolimy jednak działać ostrożnie, utrzymując pewne ograniczenia w mocy, co będzie korzystne dla wszystkich – mówi minister. Jego zdaniem rok 2020 należy traktować jako inwestycję na kolejne lata.

CZYTAJ TEŻ: Grecja karze mandatami za brak formularza PLF

Z kolei wiceminister obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Nikos Hardalias wykluczył możliwość ponownego wprowadzenia lockdownu. Jak podkreśla w wywiadzie z gazetą „Parapolitika”, na którą powołuje się portal Greek Travel Pages, liczba importowanych zakażeń koronawirusem jest mała. – Nie ma powodów do wprowadzania całkowitego lockdownu, ponieważ w ostatnich miesiącach podjęliśmy lokalnie działania, które okazały się skuteczne – podkreśla. – Wszyscy musimy stosować się do wytycznych ekspertów i unikać zatłoczonych miejsc – dodaje.

Wśród wspomnianych wytycznych znajduje się organizacja ruchu na plażach (maksymalnie 40 osób na tysiąc metrów kwadratowych, parasole i leżaki rozstawione co 4 metry), zakaz organizowania festiwali w miasteczkach i wsiach, obowiązek noszenia maseczek w sklepach. Wiceminister przypomina, że rząd zaostrzył kontrole, by wyegzekwować stosowanie się do tych zasad. Ci, którzy przeciwko nim wykraczają, muszą liczyć się z karami.

Jak przypomina minister zdrowia, Vassilis Kikilias, nad sytuacją udało się zapanować dzięki szybkiemu wprowadzeniu odpowiednich reguł i zastosowaniu się do nich mieszkańców. – To od nas zależy, czy będzie druga fala zachorowań. Z epidemicznego punktu widzenia nie jesteśmy w gorszej sytuacji niż przed wybuchem epidemii – podkreśla.

W niedzielę, 19 lipca, w Grecji zanotowano 24 nowe przypadki zakażeń koronawirusem, co łącznie daje 4007. Dotąd zmarły 194 osoby. To jeden z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej. 16 z nowych zachorowań zdiagnozowano u przyjezdnych, w tym u Polki, która przyjechała z Polski na Zakintos.

WIĘCEJ: Polka pierwszą turystką z koronawirusem na Zakintos

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Tanie linie dodają wakacyjne trasy

Tanie linie lotnicze planują na nowy sezon letni więcej kierunków stricte wakacyjnych. To konkurencja ...

Szwecja rekordowo gorąca

W Szwecji odnotowano wczoraj po południu najwyższą w tym roku temperaturę powietrza. W Hässleholm ...

MEN: Wycieczki szkolne tak, ale w reżimie sanitarnym

Szkoły mogą organizować wycieczki dla uczniów z zachowaniem reżimu sanitarnego – mówi minister edukacji ...

Grecki rząd zamknął czasowo hotele

Od 15 marca do 30 kwietnia hotele w Grecji, które działają sezonowo, pozostaną zamknięte. ...

Wikingowie palili i siekli w Szkocji

Ponad tysiąc ochotników w strojach Wikingów przyjechało do Lerwick, największego miasta Szetlandów, na festiwal ...

W sierpniu w Modlinie padły dwa rekordy

W sierpniu lotnisko w Modlinie obsłużyło rekordową liczbę pasażerów – w skali miesiąca pierwszy ...