Grecja: Drugiego lockdownu nie będzie

Fot. Filip Frydrykiewicz

Przedstawiciele greckiego rządu zapewniają, że mimo wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, nie ma planów wprowadzenia kolejny raz obostrzeń dla całego kraju.

Co prawda w Grecji wzrosła liczba zakażeń koronawirusem, ale jak zapewnia minister turystyki Harry Theoharis, wszystko jest pod kontrolą. – Przez cały czas monitorujemy sytuację i jesteśmy w stanie podwyższonej gotowości – mówi, cytowany przez portal branży turystycznej Greek Travel Pages.

Jak podkreśla minister, Grecja otwiera granice dla gości z tych państw, z których zdaniem epidemiologów ryzyko przywleczenia koronawiursa jest małe. Kraj prowadzi kontrole na wszystkich granicach, wymaga stosowania się do protokołów sanitarnych, w tym noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego. – W perspektywie średnioterminowej patrzę na sytuację optymistycznie, ponieważ już teraz widzę naciski ze strony krajów trzecich, takich jak Stany Zjednoczone i Rosja, które chcą, żebyśmy otworzyli się także na nie. Wolimy jednak działać ostrożnie, utrzymując pewne ograniczenia w mocy, co będzie korzystne dla wszystkich – mówi minister. Jego zdaniem rok 2020 należy traktować jako inwestycję na kolejne lata.

CZYTAJ TEŻ: Grecja karze mandatami za brak formularza PLF

Z kolei wiceminister obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Nikos Hardalias wykluczył możliwość ponownego wprowadzenia lockdownu. Jak podkreśla w wywiadzie z gazetą „Parapolitika”, na którą powołuje się portal Greek Travel Pages, liczba importowanych zakażeń koronawirusem jest mała. – Nie ma powodów do wprowadzania całkowitego lockdownu, ponieważ w ostatnich miesiącach podjęliśmy lokalnie działania, które okazały się skuteczne – podkreśla. – Wszyscy musimy stosować się do wytycznych ekspertów i unikać zatłoczonych miejsc – dodaje.

Wśród wspomnianych wytycznych znajduje się organizacja ruchu na plażach (maksymalnie 40 osób na tysiąc metrów kwadratowych, parasole i leżaki rozstawione co 4 metry), zakaz organizowania festiwali w miasteczkach i wsiach, obowiązek noszenia maseczek w sklepach. Wiceminister przypomina, że rząd zaostrzył kontrole, by wyegzekwować stosowanie się do tych zasad. Ci, którzy przeciwko nim wykraczają, muszą liczyć się z karami.

Jak przypomina minister zdrowia, Vassilis Kikilias, nad sytuacją udało się zapanować dzięki szybkiemu wprowadzeniu odpowiednich reguł i zastosowaniu się do nich mieszkańców. – To od nas zależy, czy będzie druga fala zachorowań. Z epidemicznego punktu widzenia nie jesteśmy w gorszej sytuacji niż przed wybuchem epidemii – podkreśla.

W niedzielę, 19 lipca, w Grecji zanotowano 24 nowe przypadki zakażeń koronawirusem, co łącznie daje 4007. Dotąd zmarły 194 osoby. To jeden z najniższych wskaźników w Unii Europejskiej. 16 z nowych zachorowań zdiagnozowano u przyjezdnych, w tym u Polki, która przyjechała z Polski na Zakintos.

WIĘCEJ: Polka pierwszą turystką z koronawirusem na Zakintos

Mogą Ci się również spodobać

Bułgaria: Od 1 czerwca podróżni z Polski bez kwarantanny?

Bułgaria zamierza 1 czerwca zawiesić obowiązkową, 14-dniową kwarantannę, dla podróżnych z większości krajów Unii ...

Niemieckie linie lotnicze tracą rynek

O 6 procent zmniejszył się od 2011 udział niemieckich linii lotniczych w międzynarodowym rynku. ...

Betlej: Turyści wrócą do Egiptu i Turcji

Grecji i Hiszpanii trudno będzie w przyszłym roku zdobyć w Polsce więcej turystów niż ...

Niemieccy agenci turystyczni wychodzą na ulice protestować

W ponad 30 miastach odbędą się demonstracje niemieckich agentów turystycznych, którzy chcą zwrócić uwagę ...

Halny wieje, Szczyrk stoi

Wiatr halny i towarzyszące mu ocieplenie pokrzyżowały plany otwarcia po modernizacji największego w Polsce ...

Lotnisko Chopina – w kwietniu 13 tysięcy pasażerów

W kwietniu Lotnisko Chopina obsłużyło 13 tysięcy pasażerów, notując spadek ich liczby o 99,1 ...