Grecja karze mandatami za brak formularza PLF

Fot. AFP

Mandaty w wysokości 500 euro dostali niemieccy turyści, którzy przylecieli do Grecji bez wypełnionego wcześniej wymaganego kwestionariusza PLF (Passenger Locator Form).

Od 1 lipca podróżni udający się do Grecji muszą wypełnić formularz PLF (Passenger Locator Form), podając w nim między innymi adres w Grecji i długość pobytu. Po analizie danych przez algorytm system przydziela kod QR będący dla służb granicznych wskazówką, czy przepuścić pasażera, czy skierować go na badanie na covid-19. Podróżnych, którzy nie spełniają tego obowiązku, Grecy traktują bez taryfy ulgowej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Od czwartku zmieniony warunek wjazdu do Grecji

Jak donoszą greckie media, turyści z Niemiec, którzy we środę przylecieli do Heraklionu na Krecie bez kodu, dostali mandaty w wysokości 500 euro. Na nic zdały się ich protesty i tłumaczenia, że nie wiedzieli, bo nikt ich o konieczności wypełnienia formularza nie poinformował – ani biuro podróży, ani przewoźnik na lotnisku w Niemczech.

Z kolei, jak relacjonuje państwowa telewizja ERT, Greczynka, która przyleciała na to samo lotnisko, musiała zapłacić 300 euro za to, że formularz wypełniła później niż wymagane 24 godziny przed wjazdem do Grecji.

Jak podaje serwis keeptalkinggreece.com, także na lądowym przejściu granicznym Promachonas wielu turystów, w tym Polacy, Rumuni i Austriacy, którzy nie mieli obowiązkowego testu na koronawirusa z negatywnym wynikiem, zostało w ostatnich dniach zawróconych do Bułgarii.

ZOBACZ: Wjazd lądem do Grecji tylko z negatywnym testem na covid-19

We wczorajszej nocie Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego apeluje do linii lotniczych, by skrupulatnie sprawdzały w miejscu wylotu, czy pasażerowie wypełnili PLF. Jeśli tego nie uczynią, będą musiały na swój koszt odstawić ich z powrotem do kraju.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Całe Włochy „czerwoną strefą”

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa władze Włoch zdecydowały o objęciu całego kraju restrykcjami, ...

Nie ma chętnego na niemieckiego Cooka

To koniec marzeń o podtrzymaniu działalności niemieckiej spółki Thomas Cook Touristik. Zakończy ona najprawdopodobniej ...

Balkon Julii odzyskał dawny blask

W Weronie gruntownie wyremontowano balkon Julii w domu, w którym zgodnie z legendą mieszkała ...

Travel Service właścicielem CSA

Czeska linia lotnicza Travel Service stała się większościowym udziałowcem narodowego przewoźnika Czech Airlines, CSA ...

Betlej: Taka majówka zdarza się raz na sześć lat

Szczególnie długa majówka i najlepsze od dziesięciu lat nastroje konsumentów – to przyczyny, dla ...

Luwr traci na popularności

Po zamachach terrorystycznych we Francji o 15 procent spadła w 2016 roku liczba osób ...