Grecja karze mandatami za brak formularza PLF

Fot. AFP

Mandaty w wysokości 500 euro dostali niemieccy turyści, którzy przylecieli do Grecji bez wypełnionego wcześniej wymaganego kwestionariusza PLF (Passenger Locator Form).

Od 1 lipca podróżni udający się do Grecji muszą wypełnić formularz PLF (Passenger Locator Form), podając w nim między innymi adres w Grecji i długość pobytu. Po analizie danych przez algorytm system przydziela kod QR będący dla służb granicznych wskazówką, czy przepuścić pasażera, czy skierować go na badanie na covid-19. Podróżnych, którzy nie spełniają tego obowiązku, Grecy traktują bez taryfy ulgowej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Od czwartku zmieniony warunek wjazdu do Grecji

Jak donoszą greckie media, turyści z Niemiec, którzy we środę przylecieli do Heraklionu na Krecie bez kodu, dostali mandaty w wysokości 500 euro. Na nic zdały się ich protesty i tłumaczenia, że nie wiedzieli, bo nikt ich o konieczności wypełnienia formularza nie poinformował – ani biuro podróży, ani przewoźnik na lotnisku w Niemczech.

Z kolei, jak relacjonuje państwowa telewizja ERT, Greczynka, która przyleciała na to samo lotnisko, musiała zapłacić 300 euro za to, że formularz wypełniła później niż wymagane 24 godziny przed wjazdem do Grecji.

Jak podaje serwis keeptalkinggreece.com, także na lądowym przejściu granicznym Promachonas wielu turystów, w tym Polacy, Rumuni i Austriacy, którzy nie mieli obowiązkowego testu na koronawirusa z negatywnym wynikiem, zostało w ostatnich dniach zawróconych do Bułgarii.

ZOBACZ: Wjazd lądem do Grecji tylko z negatywnym testem na covid-19

We wczorajszej nocie Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego apeluje do linii lotniczych, by skrupulatnie sprawdzały w miejscu wylotu, czy pasażerowie wypełnili PLF. Jeśli tego nie uczynią, będą musiały na swój koszt odstawić ich z powrotem do kraju.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lufthansa: Mamy za mało samolotów, żeby rosnąć

Niemiecki przewoźnik osiągnął w 2017 roku trzeci raz z rzędu rekordowe wyniki. Musiał jednak ...

Apartamenty na doby – przepisy pomogą ochronić turystów i mieszkańców

Polskie miasta turystyczne chcą, wzorem Paryża czy Barcelony, wprowadzić własne przepisy dla apartamentów na ...

Mouzenidis sięga po egzotykę

Katar, Sri Lanka i Malediwy – to nowości w ofercie biura Mouzenidis na najbliższą ...

LOT-em do Kowna po biznes

W maju przyszłego roku LOT uruchomi bezpośrednie połączenie na trasie Warszawa – Kowno. Na ...

Egipt nie przestanie dopłacać do czarterów

Program dopłat do lotów czarterowych realizowany przez egipski rząd kończy się 31 października. Już ...

Rosną pensje egipskich przewodników

700 funtów egipskich dziennie będą zarabiać przewodnicy w Egipcie, zdecydowało tamtejsze Ministerstwo Turystyki. Wcześniej ...