Wjazd lądem do Grecji tylko z negatywnym testem na covid-19

Pracownik służby zdrowia pobiera wymaz od turysty na przejściu granicznym w Promachonas
Pracownik służby zdrowia pobiera wymaz od turysty na przejściu granicznym w Promachonas
Fot. AFP

Turyści wjeżdżający do Grecji przez Promachonas na granicy z Bułgarią będą musieli od 14 lipca okazać test na covid-19. Powodem decyzji rządu jest wzrost liczby zainfekowanych koronawirusem przyjezdnych, którzy przekraczają granicę w tym miejscu.

W tym tygodniu w Grecji wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, większość zainfekowanych to obywatele sąsiednich krajów wjeżdżający do Grecji przez jedyne otwarte dla turystów lądowe przejście graniczne Promachonas. Greckie media piszą o problemie na granicy bułgarsko-greckiej już od kilku dni. Jak podał serwis keeptalkinggreece.com, wśród wczasowiczów z Bułgarii i Rumunii, którzy wczoraj przekroczyli granicę w Promachonas, wykryto 29 zarażonych koronawirusem. Według stacji telewizyjnej Skai TV, na która powołuje się portal, wczoraj przez Promachonas wjechało do Grecji w sumie 12 tysięcy obywateli Unii Europejskiej i 260 osób spoza wspólnoty.

Od 6 do 9 lipca zanotowano 153 nowe przypadki, z czego aż 104 wykryto na przejściach granicznych. Wedle danych Ministerstwa Zdrowia opublikowanych wczoraj ogólna liczba zakażonych to 3672.

Wzrost liczby zarażonych spoza Grecji zaalarmował grecki rząd, który dziś na popołudniowym posiedzeniu postanowił, że wszyscy turyści przekraczający granicę w Promachonas będą musieli okazać negatywny test na koronawirusa, wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do Grecji. Zarządzenie zacznie obowiązywać w najbliższy wtorek, 14 lipca, o godzinie 6 rano. Oprócz tego 24 godziny przed wjazdem podróżni będą musieli wypełnić formularz PLF (Passenger Locator Form). Wcześniej, 6 lipca, greckie władze zaniepokojone rozprzestrzenianiem się wirusa w Serbii, zakazały jej obywatelom wjazdu do Grecji do 15 lipca.

CZYTAJ WIĘCEJ: Od czwartku zmieniony warunek wjazdu do Grecji

Rzecznik rządu Stelios Petsas zapowiedział, że w weekend odbędzie się ponad 300 inspekcji w restauracjach, barach, hotelach i innych obiektach turystycznych. Kontrolerzy będą sprawdzać, czy stosują się one do wytycznych sanitarnych. Petas, cytowany przez agencję informacyjną AMNA, podkreślił, że trzeba bezwzględnie położyć kres „niebezpiecznemu rozluźnieniu”, które zapanowało wśród Greków i przyjezdnych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair: Z Gdańska do Szwecji, Izraela i Danii

W sezonie letnim z Gdańska będzie można polecieć Ryanairem do Vaxjo (Szwecja) i Neapolu, ...

Lotniska na Mykonos i Santorini bez strażaków?

Strażacy nie chcą służyć na lotniskach na Mykonos i Santorini. Powodem jest drożyzna na ...

Joon poleci do Rzymu i Kapsztadu

Joon, nowa linia lotnicza stworzona przez Air France, zapowiedziała rozbudowę siatki połączeń o 7 ...

Norwegian Cruise Line ogłasza nowe trasy

Amerykański operator statków wycieczkowych Norwegian Cruise Line wprowadza do oferty na przyszły rok „niezwykłe ...

PZOT: Dobry tydzień Bułgarii i Egiptu

W biurach podróży ruch ciągle większy niż rok temu. W ostatnim tygodniu odwiedziło je ...

Bez planu naprawczego słoweńska Adria straci licencję

Dajemy Adrii czas do 2 października na przedstawienie  planu finansowego, bo inaczej straci licencję ...