Amerykańska branża turystyczna też chce paszportu szczepień. Pisze do Bidena

Na Florydzie pogoda pozwala turystom wypoczywać na plaży nad oceanem. Fot. AFP

Amerykańskie linie lotnicze i ponad dwadzieścia innych organizacji branżowych zaapelowały do prezydenta Joego Bidena o przygotowanie do maja planu zniesienia ograniczeń w podróżach zagranicznych i określenie zasad używania paszportu szczepień.

Organizacja Airlines for America, która reprezentuje największych amerykańskich przewoźników (np. American, United, Southwest), Amerykańska Izba Handlu, największe związki zawodowe stewardes i innych przedstawicieli branży wystosowały list do Jeffreya Zientsa, koordynatora do spraw walki z covidem-19 w Białym Domu – podaje telewizja CNBC w swoim elektronicznym wydaniu. Proszą w nim, by Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) zaktualizowało swoje wytyczne i potwierdziło, że osoby zaszczepione na koronawirusa mogą podróżować bezpiecznie.

CZYTAJ TEŻ: IATA pogania rządy: Bez paszportów zdrowia nie ruszymy

„Chcemy jasno podkreślić, że na tym etapie nie opowiadamy się za zniesieniem czy luzowaniem głównych zasad ochrony zdrowia publicznego, takich jak obowiązek noszenia maseczek, wykonywanie testów przez pasażerów lotów zagranicznych, utrzymywanie dystansu społecznego i innych narzędzi, które sprawiają, że podróże są bezpieczniejsze i zmniejszają transmisję wirusa” – piszą.

Większość osób niebędących obywatelami Stanów Zjednoczonych, które w ostatnim czasie przebywały w Europie, Wielkiej Brytanii i Brazylii nie może podróżować do USA od marca 2020 roku – wówczas prezydent Donald Trump wprowadził zakaz przyjazdów w ramach walki z koronawirusem. W styczniu prezydent Joe Biden poszerzył go na RPA, ponieważ w kraju tym pojawiła się nowa mutacja wirusa.

Autorzy listu apelują też do Białego Domu, by określił standardy cyfrowego zaświadczenia, w którym zapisane byłyby informacje o przyjęciu szczepionki lub wyniki testów na covid-19. Certyfikaty te podróżni prezentowaliby służbom imigracyjnym na granicach.

Linie lotnicze i politycy poszukują sposobów wykorzystywania cyfrowych zaświadczeń o szczepieniu lub stanie zdrowia, by w ten sposób pobudzić ruch turystyczny, a ostatecznie zastąpić nimi ograniczenia wyjazdów. Przypomnijmy, w zeszłym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła propozycję stworzenia „zielonego zaświadczenia cyfrowego”, w którym będą zapisane informacje o przyjęciu szczepienia na covid-19, wyniki testów lub potwierdzenie statusu ozdrowieńca. W ten sposób KE chce pomóc odrodzić się turystyce na terenie wspólnoty.

ZOBACZ WIĘCEJ: UE: Od lata możliwe podróże bez kwarantanny. Z paszportem szczepień

Prezes linii lotniczych Delta Air Lines Ed Bastian powiedział w zeszłym tygodniu w programie „NBC Nightly News”, że spodziewa się, że cyfrowe paszporty szczepień będą wymagane od ludzi podróżujących za granicę.

Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie i odesłał do rekomendacji dyrektor CDC dr Rochelle Walensky’iej, która stwierdziła w poniedziałek, że to nie czas na podróżowanie. – Obawiamy się nie tylko tego, co się stanie, kiedy ludzie znajdą się na pokładzie samolotu, ale co będzie, kiedy będą podróżować, wychodzić i stykać się z osobami niezaszczepionymi – tłumaczyła.

Z nieoficjalnych doniesień, do których dotarła stacja CNBC wynika, że Biały Dom planuje poluzowanie obostrzeń w połowie maja. Wówczas zniesione miałyby być zakazy przekraczania granicy z Kanadą i Meksykiem – na razie zostały przedłużone do 21 kwietnia, rząd zezwoliłby również na przyloty z Europy, Wielkiej Brytanii i Brazylii.

WARTO: Turystyka czeka na plan restartu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dominikana: Przypłynęło 700 tysięcy turystów

W sezonie zimowym na pokładzie statków transatlantyckich do Republiki Dominikańskiej przypłynęło 707 tysięcy pasażerów, ...

Agenci do touroperatorów: Więcej marchewki, mniej kija

Zrównanie w dostępie do opcji z kanałami własnymi touroperatora, bezzwrotna prowizja od zaliczki, ulgowe ...

POT rozmawia o przyszłości przemysłu spotkań

Przedstawiciele najważniejszych regionalnych i miejskich convention bureaux spotkali się z prezesem Polskiej Organizacji Turystycznej. ...

Mandat za klimę w zaparkowanym samochodzie

Mandat w wysokości do 432 euro grozi we Włoszech tym kierowcom, którzy włączają klimatyzację ...

Sarkozy strategiem w AccorHotels

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy stanął na czele komitetu odpowiedzialnego za strategię międzynarodową sieci ...

Rząd Niemiec dopłaci do upadku Thomasa Cooka

Co najmniej 140 milionów euro będzie kosztować rząd Niemiec upadek Thomasa Cooka – wskazują ...