Gołdap – Mazurski Zdrój EDEN-em 2019 roku

Polska Organizacja Turystyczna

Gołdap – Mazurski Zdrój została zwycięzcą konkursu EDEN na najlepsze europejskie miejsca turystyczne przestrzegające zasad turystyki zrównoważonej. W tym roku szukano szukano ich w kategorii turystyka zdrowotna i wellness

Gołdap – Mazurski Zdrój to najmłodsze uzdrowisko w Polsce, jedyne na Warmii i Mazurach. MMiejscowość Gołdap leży tuż przy granicy z należącym do Rosji Obwodem Kaliningradzkim. Ma opinię miejsca o najczystsze powietrzu w Polsce.

W dzielnicy uzdrowiskowej działają czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe. W procesie leczenia wykorzystuje się tam wydobywane w Gołdapi wody lecznicze i mineralne i borowiny.

Z rąk ministra sportu i turystyki Witolda Bańki i prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Roberta Andrzejczyka nagrodę odebrali wiceburmistrz Gołdapi Jacek Morzy i prezes Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap Piotr Wasilewski. – Oprócz wód mineralnych i borowin mamy jeszcze trasy rowerowe, Piękną Górę z trzema stokami dla narciarzy w tym jednym sztucznie naśnieżanym, a także ogrodzony teren 300 hektarów, na których żyje dwa tysiące zwierząt – polskich i egzotycznych – które można oglądać w ramach bezkrwawych safari – zachwalał swoją miejscowość wiceburmistrz Morzy.

Kapituła konkursu postanowiła w tym roku przyznać także trzy wyróżnienia. Dostało je Busko-Zdrój (Świętokrzyskie). „W promieniu 50 km od tej gminy uzdrowiskowej nie funkcjonuje żaden przemysł, a co za tym idzie jest tam naprawdę czyste powietrze. Do tego dochodzi łagodny klimat, największa liczba dni słonecznych w Polsce i naturalne źródła wód leczniczych. Największymi bogactwami Buska-Zdrój są woda siarczkowa, solanka jodkowa i borowina” – napisała kapituła.

Innym wyróżnionym został Dwór Kombornia – ziemiańska siedziba położona na skraju Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego w Beskidzie Niskim. „Na gości czekają smaki, zapachy i doznania, na które nie mają czasu w codziennej bieganinie. Można je odnaleźć m.in. rytuałach różnorodnych terapii opartych na wielowiekowej tradycji medycyny Dalekiego Wschodu oferowanych w ChocoWine SPA. Wizyta w dworskim SPA daje możliwość skorzystania z innowacyjnych technologii kosmetycznych i luksusowych kosmetyków wspierających pielęgnację urody”.

Trzecim zauważonym przez kapitułę była Lawendowa Osada z Pomorza. Można w niej „poznać 20 odmian lawendy i dowiedzieć się o jej wyjątkowych właściwościach. Odwiedzający mogą skorzystać z relaksujących i leczniczych właściwości Wioski spa, w której znajdą grotę solną, prawdziwą drewnianą banię ruską opalaną drewnem z aromaterapią, zimną i gorącą balię, a także basen z podgrzewaną wodą i ruchomym otwieranym zadaszeniem”.

EDEN, czyli European Destinations of Excellence to projekt zainaugurowany w 2006 roku przez Komisję Europejską. Jego celem jest stworzenie europejskiej sieci obszarów i produktów turystycznych, które są mało znane a charakteryzują się wyjątkowymi walorami  przyrodniczo-kulturowymi i prowadzone są zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (aktywizują lokalne społeczności), a więc z poszanowaniem miejscowej kultury i tradycji, zasobów naturalnych i lokalnej ekonomii.

Tytuły EDEN przyznawane są co dwa lata. Tematem tegorocznego konkursu była turystyka zdrowotna i wellness. Jak mówił podczas uroczystości rozdania nagród prezes POT (organizacja odpowiada za przeprowadzenie konkursu w Polsce) Robert Andrzejczyk, ucieszył się bardzo z tegorocznej kategorii, gdyż jednym z elementów promowania turystyki polskiej jest właśnie wątek turystyki służącej zdrowiu i samopoczuciu.

—  Mamy w tej dziedzinie ogromny potencjał w tym 45 uzdrowiska, najwięcej w Europie Środkowo-Wschodniej. Dysponujemy dobrze wykształconym i doświadczonym personelem medycznym, nasze ośrodki są nowoczesne, a ceny bardzo konkurencyjne – zapewniał.

Laureat konkursu uzyskuje prawo posługiwania się tytułem „Najlepszej Europejskiej Destynacji EDEN” i zostaje włączony do europejskiej sieci EDEN-ów. Nagrodą dodatkową dla zwycięzcy i wyróżnionych będzie ufundowanie im promocji. POT zamierza przeznaczyć na to około 200 tysięcy złotych, uzyskanych z Unii Europejskiej, i z własnego budżetu. Prezes zapewnił też, że nagrodzeni i wyróżnieni zostaną objęci szkoleniami ze zrównoważonego rozwoju.

Czytaj też: „Polska Organizacja Turystyczna szuka zdrowotnego EDEN-u”.

Mogą Ci się również spodobać

My Travel: Mamy największą sieć agentów

Ponad 30 procent wzrostu sprzedanych ofert, 115 salonów w sieci i ponad 100 milionów ...

Tureccy hotelarze fundują Niemcom wakacje

Zaostrzenie przez niemiecki MSZ komunikatu o podróżach do Turcji zaniepokoiło tamtejszych hotelarzy. By pokazać ...

W biurach podróży obiecujący start nowego roku

Początek roku w biurach podróży zaznaczył się wysokim wzrostem sprzedaży wyjazdów i trochę wyższymi ...

Chińskim turystom trudno dostać się do Polski

W Chinach nastanie moda na Europę Wschodnią, dlatego skupiamy się na tworzeniu nowych produktów ...

Alexandre de Juniac

Alexandre de Juniac: Okno dla rządów się zamyka

Ktoś kiedyś powiedział, że historia się nie powtarza, tylko rymuje. Dzisiaj, gdy linie lotnicze ...

W biurach podróży mniej chętnych na przyszłe wakacje niż przed rokiem

Dokąd pojadą po 1 listopada klienci biur podróży? Do Turcji, Egiptu i Hiszpanii – ...