Konsorcjum Emaar świetlno-muzycznym pokazem „Light Up 2018” w centrum Dubaju ustanowiło rekord odnotowany w księdze Guinessa. Powierzchnia świetlnego show wyniosła 109 tysięcy metrów kwadratowych
Obrazy wyświetlono na najwyższym budynku świata Burdż Chalifa. Spektakl laserów, światła i fontann oglądało ponad milion ludzi na miejscu, a dzięki transmisji na żywo i emisji w mediach społecznościowych jeszcze 2,5 miliarda.
„Light Up 2018 – hipnotyzujący pokaz laserowo-świetlny i muzyczna fontanna – nie tylko wywarły piorunujące wrażenie na widzach, ale także ustanowiły nowy rekord Guiness’a dla największego świetlno-muzycznego show wyświetlonego na jednym budynku” – informuje w komunikacie firma Emaar.
Poprzedni rekord ustanowiono w 2013 roku na budynku ICC w Hongkongu o powierzchni 46 641 metrów kwadratowych. Tymczasem widowisko Light Up 2018 na Burdż Chalifa wyświetlono na powierzchni 109 252 metrów kwadratowych (około 20 boisk piłkarskich) – a więc ponad dwukrotnie większej.
Widowisko było częścią sylwestrowego pokazu. Punktem kulminacyjnym wieczoru był pokaz wielobarwnych promieni laserowych na niebie nad centrum Dubaju i widowisko na wielkich panelach ledowych zamontowanych na Burdż Chalifie. Laserowo-ledowe show uzupełniono dodatkowo o świetlno-muzycznym pokazem fontann.
Przygotowania do Light Up 2018 trwały pięć miesięcy. Pracował nad tym międzynarodowy zespół. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenie świadczyło o nowym podejściu do ceremonii sylwestrowych, na które stawiają Dubaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie – w formie przyjaznej dla środowiska, bezpiecznej i zarazem spektakularnej, dającej kolejny raz świadectwo zdolności przekraczania przez Dubaj technologicznych granic.
Spektakl miał być też hołdem dla założyciela Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nieżyjącego już szejka Zajeda bin Sultan Al Nahyan w setną rocznicę jego urodzin. Szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich i władca Dubaju, „wezwał do przekraczania granic, do bycia innowacyjnym i kreatywnym”.
Dla publiczności ustawiono specjalne platformy widokowe w pobliskim parku i w centrum Dubaju. Pokaz emitowany był na dużych ekranach w centrum miasta.
Rekord w liczbach
Light Up 2018 wymagało świateł, elektrycznego osprzętu i akcesoriów o wadze 118 ton, ponad 28,7 km kabli, w tym 7,7 km kabli energetycznych i 21 km kabli sieciowych i sygnałowych.
Pokaz przekształcił centrum Dubaju w jedno z najjaśniejszych miejsc na świecie – o jasności 76,3 miliona lumenów. Łącznie wykorzystano ponad 40 specjalnie zmodyfikowanych laserów zewnętrznych, a także 230 reflektorów ksenonowych o wysokiej mocy, 280 świateł ruchomych, wspartych najwyższą na świecie instalacją dla reflektorów i laserów – położną na wysokości 828 metrów – tj. wysokości Burdż Chalifa. Na miejscu pracowało ponad 300 specjalistów, w tym 100 wspinaczy wysokościowych; wspólnie przejechali oni ponad milion kilometrów.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.