W zbiorach muzeum znajduje się ponad 200 tysięcy pamiątek etnograficznych, 75 tysięcy historycznych fotografii i około 144 tysiące zbiorów drukowanych o historii, kulturze, sztuce i życiu codziennym, głównie narodów pozaeuropejskich.

Muzeum Świata w Wiedniu prezentuje kulturalną różnorodność ludzkości i dokumentuje bogate, historyczne, często też zaskakujące związki Austrii ze światem zamorskim za pomocą 3127 obiektów, licznych zdjęć i tablic informacyjnych.

Szczególną uwagę przyciągają zbiory brytyjskiego żeglarza, odkrywcy i podróżnika Jamesa Cooka i świetnie zachowana ozdoba głowy meksykańskiego kapłana tzw. "penacho". Wśród eksponatów jest wiele pochodzących z licznych podróży arcyksiążąt habsburskich.

Ekspozycja obejmuje 14 sal wystawowych i podzielona jest tematycznie pod kątem historyczno-geograficznym. Odwiedzający odnajdą tu m.in. wątki kolonializmu, orientu, Chin i Japonii, ale też Indonezji czy Etiopii. Uzupełnieniem ekspozycji stałej będą wystawy czasowe o bogatym spektrum tematycznym.

Muzeum znajduje się w ścisłym centrum Wiednia, w pałacu Hofburg.