Sezon świąteczny we Włoszech faktycznie rozpoczyna się 8 grudnia - w uroczystość Niepokalanego Poczęcia - który jest dniem wolnym. W wielu miastach zapalane są światła na choinkach stojących na placach i skwerach.

Władze Rzymu, niecałe trzy tygodnie po zakończeniu Roku Świętego, wprowadzają przed Bożym Narodzeniem nowe, dodatkowe regulacje, które mają zapewnić bezpieczeństwo w okresie masowego napływu wiernych i turystów z całego świata. Są one konieczne przede wszystkim - jak wyjaśniono - w związku z niemijającym zagrożeniem terrorystycznym.

Ogłoszono, że w okolicach Watykanu obowiązywać będzie taki sam poziom środków bezpieczeństwa, jak podczas Roku Świętego. To oznacza drobiazgowe kontrole wszystkich wchodzących na plac Świętego Piotra i do bazyliki watykańskiej. Opracowany przez stołeczną policję i obowiązujący od dzisiaj plan "Bezpieczne Boże Narodzenie" przewiduje - jak podaje w dziennik "Il Messaggero" - wzmocnienie kontroli w Wiecznym Mieście, zwłaszcza w rejonie odwiedzanych przez turystów zabytków; od Panteonu po Koloseum i Fontannę di Trevi.

Będą także policyjne patrole na rowerach. Jednoślady i kaski policja otrzymała od jednego z rzymskich centrów handlowych.