Prezes państwowych saudyjskich linii lotniczych Saleh bin Nasser Al-Jasser powiedział agencji SPA, że nowa linia będzie się nazywać Flyadeal i będzie całkowicie niezależna od spółki matki. Nie podał jednak żadnych dodatkowych szczegółów np. dotyczących finansowania nowej linii lotniczej.

W Arabii Saudyjskiej działa już jedna tania linia i jest nią Flynas, też należąca do Saudi Arabian Airlines, która lata zarówno na krajowych jak i międzynarodowych trasach.

Według gazety "Arab News" powstanie nowej linii lotniczej to jeden z elementów przebudowy saudyjskiej gospodarki. W związku ze spadającymi cenami ropy naftowej rząd w Rijadzie zapowiedział, że zamierza uniezależnić saudyjską gospodarkę od ropy naftowej i zainwestować w inne dziedziny. Saleh bin Nasser Al-Jasser potwierdził w rozmowie ze SPA, że rozwój transportu lotniczego ma być elementem dywersyfikacji gospodarki.

Jednak zdaniem mediów w związku z drastycznym spadkiem cen ropy może się okazać, że poza prywatyzacją części firm rząd w Rijadzie będzie także musiał podnieść podatki, a także zrezygnować z subwencjonowania prądu i wody.