Wulkany zagrażają naszej cywilizacji

Gdyby wybuchł wulkan Yellowstone, popiół pokryłby całe Stany Zjednoczone. Ten superwulkan to tykająca bomba, naukowcy zauważyli ostatnio, że w parku narodowym zaczął topić się asfalt na drogach

Publikacja: 04.10.2014 10:29

Wulkan Yellowstone nie ma kształtu typowego stożka

Wulkan Yellowstone nie ma kształtu typowego stożka

Foto: YouTube

Wulkany to jedno z najniebezpieczniejszych zjawisk na Ziemi. - Ich wybuchu nie da się dokładnie przewidzieć - mówi profesor Marek Lewandowski z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Potwierdza to erupcja wulkanu Ontake w Japonii. Niespodziewany wybuch zabił około 50 ludzi. W chwili eksplozji na zboczach było około 250 turystów, tylko około 100 udało się samodzielnie zejść. Trwają poszukiwania ciał pozostałych.

- Nie do końca rozumiemy wulkany. Gdy para wodna gromadzi się i rośnie ciśnienie, dochodzi do eksplozji, ale naukowcy nie potrafią zbadać, w którym momencie para osiąga punkt krytyczny i kiedy nastąpi eksplozja - wyjaśnia Lewandowski.

Wulkan na Islandii, Bardarbunga, jest innego typu. - On nie eksploduje, ale wyrzuca trujące gazy i pył - mówi geolog. - Magma wydobywa się przez szczelinę, skorupa ziemska pęka, ale nie ma tu eksplozji, erupcja przebiega łagodnie.

- Erupcja pyłów i gazów wulkanów na Islandii jest bardzo niebezpieczna. Mamy takie doświadczenia - przypomina profesor. Były już erupcje wulkanów, które trwały kilka miesięcy, odczuwali to ludzie w Londynie, a nawet w czeskiej Pradze.

- Erupcje będą trwały, geolodzy spodziewają się, że wulkany będą zatruwać atmosferę ziemi. Wszystko zależy od skali tego zjawiska. Jeżeli będzie to skala 8 do 9, czyli najwyższa, to będzie to bardzo niebezpieczne dla całej Ziemi. Za czasów ludzkiej cywilizacji jeszcze do takiego wybuchu nie doszło - uspokaja Marek Lewandowski.

- Jednym z najniebezpieczniejszych jest superwulkan Yellowstone i wkrótce nadejdzie czas jego aktywności - przypomina geolog. - Superwulkan regularnie wybucha co 600 tysięcy lat i powoduje ogromne szkody, a od ostatniego wybuchu właśnie minęło 600 tysięcy lat. Wybuch superwulkanu Yellowstone prawdopodobnie trwałby kilka lat.

Zobacz „Superwulkan" - film BBC pokazujący, co może się zdarzyć, jeśli dojdzie do erupcji w parku Yellowstone.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek