Zgodnie z nowymi zasadami za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu grozi kara grzywny od 6,5 miliona do 13 milionów rubli (czyli od 2,5 tysiąca do 5 tysięcy złotych) oraz pozbawienie prawa jazdy na 3 lata. Przy powtórnym przyłapaniu w ciągu roku na prowadzeniu samochodu po alkoholu przewidziano automatyczną konfiskatę auta i to niezależnie od tego czy należało ono do pijanego kierowcy.

- To dotyczy wszystkich, w tym obcokrajowców będących w stanie nietrzeźwym - podkreśla Anna Banadyk ze służby prasowej białoruskiej milicji drogowej. Dodaje, że wzrasta również odpowiedzialność pijanych kierowców, gdy spowodują wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Gdy w wypadku zginie jedna osoba, sprawca poniesie karę do 7 lat więzienia. Gdy zginą dwie lub więcej osób, kierowcy grozi do 10 lat więzienia i nie przewidziano żadnej kary alternatywnej. Takie same kary grożą za prowadzenie aut pod wpływem narkotyków.

Na Białorusi tylko w tym roku zatrzymano już ponad 34 tysiące kierowców prowadzących pojazdy na "podwójnym gazie". Na Białorusi kierowcy mogą mieć we krwi do 0,3 promila alkoholu.