Stewardesa zbada serce

Lufthansa jako pierwsza linia lotnicza na świecie wyposaża samoloty latające na długich trasach w przenośne urządzenia EKG. W razie potrzeby personel zrobi badanie, a wynik wyśle do kardiologa

Publikacja: 09.06.2019 23:47

Stewardesa zbada serce

Foto: Bloomberg

Dolegliwości sercowo-naczyniowe to najczęstszy problem medyczny zgłaszany w czasie lotów. Pasażerowie latający Lufthansą na dalekich trasach będą mogli w razie potrzeby liczyć na badanie EKG. Przewoźnik montuje przenośnie, ważące zaledwie 50 gramów urządzenia medyczne w swoich samolotach.

Czytaj też: "Lufthansa wie, jak zminimalizować opóźnienia".

Ponieważ ich obsługa jest intuicyjna (potrzebna jest tylko aplikacja zainstalowana na iPadzie), personel pokładowy będzie mógł przeprowadzić badanie samodzielnie. Jeśli pasażer poskarży się na złe samopoczucie, stewardesa wykona badanie, wprowadzi dodatkowe informacje, takie jak wiek, waga, płeć, ciśnienie krwi i poziom saturacji, a następnie przez internet prześle wyniki do lekarzy w centrum alarmowym na ziemi.

- Na podstawie wyniku załoga podejmie decyzję, czy trzeba lądować, by udzielić klientowi pomocy medycznej - mówi kardiolog z Lufthansa Medical Service Sven-Karsten Peters. System był testowany w 2018 roku w samolotach typu airbus A380, teraz będzie dostępny we wszystkich maszynach latających w długie rejsy.

Lufthansa wprowadziła wcześniej program „Lekarz na pokładzie", do którego przystąpiło już 11 tysięcy medyków różnych specjalności. Dzięki temu przewoźnik może ich łatwo zidentyfikować wśród swoich pasażerów i poprosić o interwencję w czasie lotu.

Zobacz też: "Lufthansa chce przejąć największe linie wakacyjne Niemiec".

Niezależnie od tego Lufthansa szkoli też swoje załogi w zakresie pierwszej pomocy. Nowością jest natomiast możliwość zamawiania towarzysza medycznego - pielęgniarki, ratownika lub lekarza. Żaden inny europejski przewoźnik nie świadczy takiej usługi.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek