Organizacja Sail Training International nagrodziła załogi w czterech kategoriach, w zależności od wielkości jednostki. W klasie D, czyli najmniejszych statków zwyciężyła załoga "Akela" z Rosji, w klasie C - "Dar Szczecina", w klasie B - "Maybe" z Wielkiej Brytanii. Najszybszym żaglowcem w klasie A, czyli największych jednostek uczestniczących w rejsie, była norweska fregata "Statsraad Lehmkuhl" z Bergen.

Nagrodę główną, przyznawaną przez kapitanów jednostek uczestniczących w regatach, za tworzenie klimatu międzynarodowej przyjaźni, otrzymał okręt szkolny omańskiej marynarki wojennej "Shabab Oman". Jest to największy, drewniany statek w ciągłej eksploatacji na świecie. Jest to ostatni rejs "Shabab Oman" i jego udział w regatach, ponieważ od przyszłego roku będzie on pływającym morskim muzeum.

W The Tall Ships Races wzięło udział 3 200 młodych żeglarzy 36 narodowości. Przynajmniej połowa uczestników regat to bardzo młodzi ludzi, w przedziale wieku 15 - 25 lat. Najmłodsza załoga, której średnia wieku to 19 lat, pływała na "Urtice" - polskim małym jachcie klasy D.

W Szczecinie finał The Tall Ships Races zakończy się 6 sierpnia.