Zakopane i Gdańsk okazały się najdroższymi miastami na wypoczynek w czasie zimowych ferii. Według statystyk porównywarki hotelowej Kayak, średnia cena za pokój w hotelu pomiędzy 14 stycznia a 24 lutego sięgnęła 342 zł w Zakopanem i prawie 320 zł w Gdańsku. T

ymczasem w tym pierwszym jeszcze na przełomie września i listopada hotel kosztował średnio niecałe 200 zł. W czasie ferii najtańsze okazały się natomiast Katowice – 182 zł za standardowy 2-osobowy pokój oraz Łódź – 190 zł.

- Sprawdziły się nasze prognozy, zakładające największy skok cen w wypoczynkowych miejscowościach na południu Polski. W Zakopanem w czasie tegorocznych ferii ceny wzrosły o 76 procent – mówi cytowana w komunikacie Ewa Orlewska, dyrektor Kayak w Polsce.

Najwięcej noclegów rezerwowano jednak na Mazowszu – 35 proc. Dopiero na drugim miejscu znalazły się miejscowości województwa małopolskiego (31 proc.), na trzecim pomorskiego (11 proc.). Największą popularnością cieszyły się noclegi w miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Sopot i Zakopane.

Jak wynika z analizy średnich cen za pokój hotelowy, w Sopocie, Poznaniu, Krakowie i Warszawie stawki oscylowały w granicach ok. 280-290 zł. Znacznie mniej urlopowicze musieli wydać we Wrocławiu – 249 zł. Kayak zaznacza, że goście najczęściej wybierali obiekty o standardzie trzygwiazdkowym.