Twierdza zostanie wystawiona na aukcję po raz ósmy. Tym razem nabywców przekonać ma niska cena oraz mniej restrykcyjne zalecenia konserwatora zabytków. Pierwsza cena za obiekt, który wystawiony na aukcji został w 2008 roku, wynosiła 220 mln zł. Ostatnią próbę sprzedaży przeprowadzono w 2011 roku.

– W 2008 roku obserwowaliśmy boom budowlany. Dziś warunki są nieco inne. Banki nie są już skłonne do udzielania tak wysokich kredytów na inwestycje – tłumaczy tak wysoki spadek ceny obiektu rzecznik AMW Małgorzata Golińska

Konserwator zabytków zezwolił na zmianę zaaranżowanie wnętrza cytadeli i dobudowania obiektów wewnątrz fortyfikacji. Nowy właściciel będzie musiał zadbać o ochronę przepisów dotyczących zabytków.

– Konserwator pozwala np. na zmianę przeznaczenia niektórych budynków i ich wewnętrznych podziałów. Dopuszcza także adaptację koszar do celów usługowych, np. hotelowych, mieszkaniowych, kulturalnych i turystycznych – mówi Zbigniew Prokopczyk, dyrektor Zespołu Gospodarki Nieruchomościami i Marketingu w Agencji.

Twierdza w Modlinie to jeden z najlepiej zachowanych kompleksów koszarowych z XIX wieku. Nowy nabywca kupi teren o wielkości 58 tysięcy hektarów leżący 40 km od Warszawy i 5 km od nowego lotniska w Modlinie.