Jak podkreślają rosyjscy dziennikarze, właścicielem ponad 50 procent akcji bazy narciarskiej w Republice Chakasi jest jeden z najbogatszych Rosjan, Oleg Deripaska. Jego majątek szacuje się na prawie 20 miliardów dolarów. Ma udziały w koncernach metalurgicznych i zachodnioeuropejskich firmach budowlanych. Uważany jest za sprzymierzeńca i przyjaciela prezydenta Władimira Putina.

Luksusowa baza narciarska, w znacznej części należąca do niego, jest winna skarbowi państwa około 10 milionów rubli, czyli około 350 tysięcy dolarów. Jeśli w ciągu 2 tygodni pieniądze nie wpłyną na konto funduszu emerytalnego, skonfiskowane mienie zostanie zlicytowane.

Przeciętni Rosjanie twierdzą, że tego typu zaniedbania ze strony przedsiębiorców wystawiają na szwank wizerunek ich kraju. Jak mówią, "niezbyt dobrze w ostatnim czasie prowadzą się rosyjscy biznesmeni. Lekceważąc prawo przyczyniają się do powstawania złej opinii o Rosji". Przedstawiciele rosyjskiego miliardera nie komentują zamieszania wokół kompleksu sportowego.