Algieria przyciąga turystów pięknymi, piaszczystymi plażami nad Morzem Śródziemnym, a miasto Algier zachęca do wypoczywania, udostępniając gościom bezpłatnie parasole przeciwsłoneczne. Niestety, choć są za darmo, trzeba za nie płacić, informuje portal eTurbo News. Gangi młodocianych przestępców zagarniają parasole i wymuszają na plażowiczach płacenie za korzystanie z nich. Proceder upowszechnił się w 2015 roku po wojnie domowej.

Jak pisze portal, w jednym przypadku przestępcy kazali opuścić turystom plażę, kiedy ci nie zgodzili się zapłacić za parasole i chcieli skorzystać z własnych akcesoriów. Innym razem turysta został zaatakowany nożem, kiedy zaczął narzekać na cenę narzuconą przez gang parasolowy.

Za nadzór nad wybrzeżem odpowiada resort spraw wewnętrznych i władze lokalne. Minister zażądał od rządzących miastami położonymi nad morzem do powołania administratorów, którzy z kolei sprawdzaliby, czy funkcjonariusze policji odpowiedzialni za pilnowanie porządku na plażach spełniają swoje zadanie. Na razie przepisy nie przynoszą jednak oczekiwanych rezultatów.