Marcin Pietrzyk to grecki przewodnik mieszkający od 20 lat w Salonikach. Kieruje działem rezydentów Grecosa i układa programy wycieczek objazdowych, a czasem sam je prowadzi dla tego biura podróży. Jak mówi cytowana w komunikacie biura podróży dziennikarka Dorota Wellman, „Marcin Pietrzyk nie udaje Greka, on nim jest. I o Grecji wie wszystko".

Książka jest barwnym, urozmaiconym anegdotami opisem ulubionych miejsc Pietrzyka w Grecji. Autor "ze swadą przybliża uroki, prezentuje zwyczaje i ostrzega przed tym, co w Grecji może zaskoczyć, choć – zdaniem autora – czasem warto się jednak dać zaskoczyć". W nowym wydaniu zamieszczono więcej zdjęć. 

- Grecja nie przypadkiem od lat jest krajem najczęściej odwiedzanym latem przez Polaków – zauważa autor przewodnika. – Zatracić można się już w samych ciepłych i pięknych morzach, a co dopiero w tej obfitości śladów historii, uroków przyrody, niepowtarzalnej kuchni i przede wszystkim w siga-siga, spokojnym rytmie życia Greków. Ja się zakochałem i nie jestem w stanie znudzić się Akropolem, Delfami, Olimpią czy Meteorami, choć turyści często mnie o to pytają. Cieszę się każdą wizytą w tych miejscach i w książce przekazuję fascynacje, których nie ukrywam.

Turystyka.rp.pl rozmawiała niedawno z Pietrzykiem o jego pracy "Grecy cenią polskich turystów", a także po wydaniu pierwszy raz jego "Grecji po mojemu": "Kanapki w butach, czyli Grecja według Marcina Pietrzyka".