To tylko niektóre z elementów podróżowania, jakie zdaniem firmy Amadeus mogą w przyszłości ulec zmianie dzięki technologii blockchain (pl. łańcuch bloków), omówionej w raporcie "Wykorzystanie potencjału technologii blockchain w branży turystycznej". W pracach nad nim uczestniczyły start-upy Civic i Loyyal.

W raporcie wskazano cztery potencjalne zastosowania technologii blockchain w turystyce, obejmujące uproszczoną i bezpieczniejszą identyfikację pasażerów, lepsze śledzenie bagażu, bardziej przyjazne dla użytkownika programy lojalnościowe i uproszczone płatności między biurami podróży i liniami lotniczymi. Choć blockchain dopiero zaczyna się rozwijać, autorzy artykułu sugerują, że niesie ze sobą olbrzymi potencjał zmiany sposobu, w jaki odbywa się cyfrowa wymiana dóbr. Jak wyjaśniają eksperci Amadeusa, tak jak struktura internetu umożliwia niezwykle łatwą i szybką wymianę informacji, tak technologia blockchain może wprowadzić nową jakość przetwarzania danych.

- Raport ma rzucić więcej światła na liczne i zróżnicowane obszary branży turystycznej, na które blockchain zaczyna oddziaływać. Prezentuje też szerszy rozwój samej technologii. Mamy nadzieję, że pomoże czytelnikom lepiej zrozumieć potencjał tego rozwiązania i zainspiruje całą branżę do współpracy, bez której nie da się urzeczywistnić opisanych w tekście możliwych zastosowań tej technologii — mówi, cytowana w komunikacie prasowym, Katherine Grass, dyrektor działu innowacji i przedsięwzięć Amadeusa.

Amadeus rozpoczyna też nowy program współpracy nad innowacjami (Innovation Partnership Programme), który wesprze rozwijające się firmy, pomoże im testować pomysły oraz — po pomyślnym zakończeniu projektów pilotażowych — szybciej wprowadzać je na rynek.