- Z przykrością informuję, że mimo bardzo silnego zaangażowania i determinacji wszystkich delegacji i stron, konferencja w sprawie Cypru zakończyła się bez porozumienia - powiedział Guterres na konferencji prasowej. Dodał jednak, że "nie oznacza to, iż nie są możliwe kolejne inicjatywy w celu rozwiązania problemu cypryjskiego".

Ostatnia, bardzo burzliwa, sesja rokowań prowadzonych w szwajcarskim kurorcie Crans Montana, zakończyła się w piątek o godz. 2 nad ranem. Guterres uchylił się od ujawnienia co było powodem fiaska.

Sekretarz generalny ONZ przyleciał do Crans Montana wczoraj, aby podjąć ostatnią próbę nakłonienia Greków i Turków cypryjskich do zawarcia porozumienia o zjednoczeniu ich wyspy, położonej we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Nacisk próbował też wywrzeć wiceprezydent USA Mike Pence, który zatelefonował do uczestników konferencji i wzywał ich aby "wykorzystali historyczną okazję".

Kolejne inicjatywy dyplomatyczne, podejmowane od czasu zbrojnej inwazji tureckiej armii na Cypr w 1974 r. i spowodowanego nią podziału wyspy, nie przynoszą rezultatów.