Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"

Wycieczka objazdowa Itaki po Maderze „Strelicje na klifach" zwyciężyła w naszym konkursie Kompas Wakacyjny 2017. Najwięcej wyróżnionych wycieczek ma Rainbow

Aktualizacja: 13.02.2024 12:54 Publikacja: 27.06.2017 06:45

Madera znana jest z tego, że rośnie na niej wiele gatunków kwiatów, w tym strelicje

Madera znana jest z tego, że rośnie na niej wiele gatunków kwiatów, w tym strelicje

Foto: Itaka

POZNAJ ZASADY I CEL KONKURSU

W konkursie na najlepsze produkty turystyki wyjazdowej Kompas Wakacyjny 2017 zapytaliśmy naszych jurorów, czyli agentów turystycznych, które ich zdaniem wycieczki objazdowe zaczynające się wylotem samolotem z Polski warte są tytułu najlepszych. 36 agentów, którzy wzięli udział w typowaniu wymieniło razem 61 różnych imprez, jakie można znaleźć w katalogach biur podróży. W tym rozproszeniu trudno było o zdecydowanych faworytów. Najczęściej wskazywana wycieczka uzyskała 9 głosów, co dało jej jednak dwa głosy przewagi nad konkurentką do tytułu najlepszej, czyli „Atlantyckiej ślicznotki". Obydwie imprezy organizuje biuro podróży Itaka. Na trzecim miejscu znalazły się aż trzy imprezy z tą samą liczbą głosów - 6.

Wyniki głosowania w kategorii „Najlepsze wycieczki objazdowe z wyjazdem samolotem z Polski":

1. „Strelicje na klifach", Portugalia, Madera. Organizator: Itaka. Liczba wskazań – 9.

Opinie agentów: „Zwiedzanie połączone z wypoczynkiem w dobrej cenie, jedna z nielicznych wycieczek po Maderze i dobrze zrobiona, dobre połączenie zwiedzania z wypoczynkiem, kompozycja programu i ceny, zakwaterowanie w jednym miejscu, piękne widoki", „wszystkie noclegi w jednym hotelu, przepiękne widoki, połączenie zwiedzania z wypoczynkiem, możliwość popłynięcia na Porto Santo", „atrakcyjny program, ciągle świeża i modna destynacja".

2. „Atlantycka ślicznotka", Portugalia kontynentalna. Organizator: Itaka. Liczba wskazań – 7.

Opinie agentów: „2 w 1, zwiedzanie zabytków z listy UNESCO, podziwianie zróżnicowanych krajobrazów, najważniejsze ośrodki życia religijnego Portugalii", „wszystkie najciekawsze miejsca w Portugalii", „bardzo chwalony [przez klientów] program, dobre hotele po drodze, zwiedzanie najważniejszych miejsc w pięknej Portugalii".

3. „Zapach wina i lawendy", Chorwacja. Organizator: Rainbow. Liczba wskazań – 6.

Opinie agentów: „Ciekawy program, sprawdzeni piloci, wariant wypoczynku w drugim tygodniu 7 7, hotele nad morzem, możliwość odwiedzenia 3 krajów: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, dla odkrywców - coś innego, niż zwykły pobyt w Chorwacji", „często wybierana trasa ze względu na wiele atrakcji w programie, bardzo dobrzy piloci na tej trasie".

3. „Cesarskie miasta", Maroko. Organizator: Rainbow. Liczba wskazań – 6.

Opinie agentów: „Klasyczna wycieczka lubiana od lat", „Maroko w pigułce, niskie koszty biletów wstępu, dwa posiłki w cenie, dobra organizacja, możliwość przedłużenia wypoczynku o 7 dni, klasyczna wycieczka po Maroku", „Program bogaty w liczne obiekty UNESCO, klienci wracają z poczuciem, że dużo widzieli".

3. „Grecja po mojemu", Grecja kontynentalna. Organizator: Grecos. Liczba wskazań – 6.

Opinie agentów: „Odkrywanie starożytnej Grecji, niezapomniane widoki, bogaty program zwiedzania, intensywna podróż wokół kontynentalnej Grecji", „możliwość wyboru zakwaterowania 3 lub 4/5 * z Marcinem Pietrzykiem (najlepsza)", „kompozycja programu i ceny, autorski program zwiedzania".

4. „Bogini Atlantyku", Portugalia kontynentalna. Organizator: Net Holiday. Liczba wskazań – 5.

Opinie agentów: Opinie agentów: „Korzystna cena, Portugalia zwiedzanie Santiago de Compostela w Hiszpanii", „w większości kameralne grupy, bardzo dobra opieka przewodnika, dobrej jakości hotele, bardzo intensywny, ale i ciekawy program, przeważnie w dobrej cenie, możliwość przedłużenia wypoczynku o 7 dni", „ciekawy program, dobra organizacja, fajne hotele na trasie".

5. „Pomarańcze i mandarynki", Włochy, Sycylia. Organizator: Itaka. Liczba wskazań – 4.

Opinie agentów: „Popularna wśród naszych klientów", „od lat sprawdzony program, klasyczna trasa po Sycylii, cudowne krajobrazy, bogactwo antycznych zabytków".

Zwraca uwagę, że pierwszy raz agenci wymieniają wśród argumentów świadczących na korzyść jakiegoś objazdu nazwisko pilota, prowadzącego wycieczkę. Chodzi o Marcina Pietrzyka, Polaka mieszkającego w Grecji, autora przewodnika „Grecja po mojemu", który układa programy wycieczek dla biura podróży Grecos Holiday i który w tym roku wrócił po kilkuletniej przerwie do prowadzenia wycieczek dla tego touroperatora (czytaj więcej: "Grecos: W nowym sezonie więcej Grecji w Grecji"). „Grecja po mojemu" to jego autorska impreza, oparta na dawnym programie „Klasycznie po Grecji".

Porównaj tegoroczne wyniki z wynikami Kompasu Wakacyjnego 2016

Co ciekawe, wśród najwyżej ocenionych znalazły się aż trzy programy objazdów po Portugalii (jeden po Chorwacji, jeden po Maroku, jeden po Grecji i jeden po Włoszech) i ani jednego po Hiszpanii, chociaż to właśnie ten kraj wygrał bezapelacyjnie w klasyfikacji ogólnej. Podczas gdy jurorzy zgłosili aż 14 różnych wycieczek po Hiszpanii, po innych krajach było to: Włochy - 8, Portugalia - 6, Maroko – 5, Izrael – 4, Gruzja – 3, Albania, Chorwacja, Bułgaria, Francja, Grecja, Malta, Turcja – 2, Belgia, Cypr, Egipt, Rumunia, Szwecja, Wielka Brytania – 1.

Z kolei, jeśli zliczyć głosy agentów na poszczególne kraje, imprezy dziejące się w Portugalii zdobyły jednogłosową (24) przewagę nad tymi z Hiszpanii (23), a wyprzedziły z dużym zapasem wycieczki po Maroku (15), Włoszech (13), Grecji (8) i Izraelu (7).

Wśród wszystkich wycieczek objazdowych, jakie znalazły się w rankingu agenci najczęściej wskazywali imprezy organizowane przez biuro podróży Rainbow. Było ich 29. Za Rainbow uplasowało się 18 wycieczek Itaki. Te dwie firmy dzieli od pozostałych przepaść. Po 4 wskazania miały jeszcze dwie poznańskie firmy Matimpex i Regent, po 2 - TUI i Exim Tours, a po jednej – Grecos Holiday, Net Holiday, Ecco Travel i Sol-Tours. Suma wynosi 63, ponieważ w wypadku krótkich wypadów do Lizbony (city break) agenci podali różnych organizatorów.

KOMENTARZ

Grzegorz Baszczyński, prezes biura podróży Rainbow

Cieszę się, że agenci potrafią wymienić tyle różnych programów naszych wycieczek - na 61 imprez prawie połowa to wyjazdy z naszym biurem. Z drugiej strony jestem zmartwiony, że dwie najlepiej oceniane wycieczki to imprezy naszej konkurencji. Kładę to na karb rozproszenia głosów, ze względu właśnie na dużą różnorodność naszej oferty.

Wycieczki objazdowe to nasz koronny produkt. Z niego wyrośliśmy, jako biuro podróży i nadal uważamy, że to nas wyróżnia – nie oferujemy wyłącznie leżenia na plaży, ale także prawdziwe zwiedzanie i poznawanie świata.

Przykładamy dużą wagę do jakości naszych wycieczek, ciągle je doskonalimy – zmieniamy programy, żeby były ciekawsze, lepsze, mniej męczące, ale jednocześnie, żeby pozwalały poznać jak najwięcej. Dodajemy też co roku nowe programy, chociaż z tym jest coraz trudniej, bo w Europie jeździmy już wszędzie.

Jeśli chodzi o wycieczki objazdowe z wylotem samolotem, to najwięcej mamy ich na Półwyspie Iberyjskim – około 15 programów w Portugalii i ponad 20 w Hiszpanii. Na marginesie - żadna impreza hiszpańska nie przebiła się do tych najwyżej ocenianych, co mnie dziwi, ale to prawdopodobnie znowu efekt ich mnogości, kiedy to trudno wyróżnić się pojedynczemu programowi. Drugim kierunkiem pod względem liczby programów są Bałkany – od Bułgarii, przez Chorwację, Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogór, po Albanię. Świetnie rozwija się też Skandynawia, szczególnie odkąd trzy lata temu znacznie poszerzyliśmy ofertę – obecnie latamy do Helsinek, Sztokholmu, Oslo i Bergen, oferując około 15 różnych programów.

Przygotowanie atrakcyjnej wycieczki objazdowej jest o wiele bardziej skomplikowane niż wyjazdu do hotelu plażowego na wakacje, w grę bowiem poza hotelami w różnych miejscach wchodzi także pilot, bogaty program zwiedzania i logistyka transportu autokarowego. Planujemy objazdy tak, żeby nie wozić turystów dwa razy tą samą trasą. Dlatego na przykład zwiedzanie Chorwacji dla jednych zaczyna się od Splitu i kończy w Dubrowniku, a dla kolejnej grupy – odwrotnie.

Staramy się też mieć w różnych częściach Europy własne autokary z polskimi kierowcami. Polega to na tym, że wiosną wyjeżdżają oni na miejsce, gdzie zostają do końca sezonu letniego, żeby wozić turystów. Nam daje to oszczędność, bo polscy przewoźnicy są tańsi, a naszym klientom pewność, że w razie potrzeby mogą zwrócić się do polskojęzycznego kierowcy po pomoc.

Gdybym miał podać przepis na udaną wycieczkę objazdową, to na pierwszym miejscu wymieniłbym jej program oraz osobowość pilota. Rainbow zatrudnia około 200 pilotów, to specjaliści z najwyższej półki. Wielu z nich związanych jest z nami od lat, współtworzą nasze programy objazdowe oraz zapewniają właściwą realizację wycieczek na miejscu. A to czasami trudne zadanie, bo w im bardziej egzotyczne miejsca jeździmy, tym łatwiej o nieprzewidziane sytuacje, których rozwiązanie w Europe nie sprawia problemu, ale w takiej Gambii czy na Madagaskarze już tak.

W tym roku obserwujemy mniejsze zainteresowanie klientów wycieczkami miejskimi, prawdopodobnie więcej turystów samych organizuje sobie wypady do Wiednia, Pragi, Paryża czy Londynu. Generalnie jednak liczba uczestników wycieczek objazdowych ciągle rośnie – przewidujemy, że w tym roku będzie to 15 procent więcej niż w roku 2016.

Zobacz wyniki głosowania na Kompas Wakacyjny 2017 w innych kategoriach:

Kompas Wakacyjny 2017: Bałkany ze wskazaniem na Neckermanna

Kompas Wakacyjny 2017: Itaka bierze Hiszpanię i Portugalię

Kompas Wakacyjny 2017: Jak Włochy, to Sycylia

Partnerem generalnym Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyki Wyjazdowej Kompas Wakacyjny 2017 jest firma ubezpieczeniowa Europäische Reiseversicherung oddział w Polsce.

Partnerem konkursu jest także Tunezyjski Urząd ds. Turystyki.

POZNAJ ZASADY I CEL KONKURSU

W konkursie na najlepsze produkty turystyki wyjazdowej Kompas Wakacyjny 2017 zapytaliśmy naszych jurorów, czyli agentów turystycznych, które ich zdaniem wycieczki objazdowe zaczynające się wylotem samolotem z Polski warte są tytułu najlepszych. 36 agentów, którzy wzięli udział w typowaniu wymieniło razem 61 różnych imprez, jakie można znaleźć w katalogach biur podróży. W tym rozproszeniu trudno było o zdecydowanych faworytów. Najczęściej wskazywana wycieczka uzyskała 9 głosów, co dało jej jednak dwa głosy przewagi nad konkurentką do tytułu najlepszej, czyli „Atlantyckiej ślicznotki". Obydwie imprezy organizuje biuro podróży Itaka. Na trzecim miejscu znalazły się aż trzy imprezy z tą samą liczbą głosów - 6.

Pozostało 92% artykułu
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Lotniska
Tadeusz Syryjczyk: Rozbudowa lotniska w Radomiu to wyrzucanie pieniędzy