List intencyjny w tej sprawie podpisali: marszałek Elżbieta Anna Polak, prezes Westwings Michał Zienkiewicz i dyrektor Portu Lotniczego w Babimoście Michał Anczykowski.

- Założeniem ośrodka jest szkolenie pilotów liniowych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby przyjść i zdobyć licencję turystyczną - mówi prezes firmy Westwings Michał Zienkiewicz. Dodaje, że planowane jest nawiązanie współpracy z działającym w Zielonej Górze Aeroklubem Ziemi Lubuskiej w zakresie przeprowadzania egzaminów teoretycznych.

Na początek przyszli piloci będą szkolić się w Babimoście na dwóch samolotach. Jeśli zainteresowanie kursami wzrośnie, firma nie wyklucza powiększenia floty. Podczas kursów wykorzystywane będą także urządzenia do symulacji lotu, zainstalowane na terenie portu lotniczego. Zgodnie z listem intencyjnym, do końca marca ma zostać popisana umowa ws. utworzenia ośrodka. Po uzyskaniu niezbędnych certyfikatów, Westwings jeszcze w tym roku planuje rozpocząć pierwsze szkolenia.

Marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak przyznaje, że port lotniczy Babimost Zielona Góra nie ma szans na konkurowanie w przelotach pasażerskich ze znajdującymi się w pobliżu lotniskami z Poznaniu, Wrocławiu czy potężnymi portami w Berlinie.

- Możemy jednak szukać innych dróg rozwoju, by efektywnie wykorzystywać znajdującą się w Babimoście infrastrukturę. Ośrodek szkolenia pilotów bez wątpienia jest jedną z nich. Zabiegamy także w MON o szersze wykorzystanie lotniska do celów wojskowych, tym bardziej, że w naszym regionie stacjonują już siły amerykańskie. Kolejną przestrzenią rozwoju jest lotnictwo transportowe - opisuje marszałek Polak.