Cztery godziny lotu nad Oceanem Indyjskim i nagle pojawiają się delikatne, jasnobłękitne plamki. Wyglądają jak rozsypane korale. Rzędy wysepek tworzą ogromne półkola i kręgi oddalone jeden od drugiego o kilka, kilkanaście kilometrów. Sprawiają wrażenie, jakby woda oceanu miała za chwile je wchłonąć: przelewa się przez cieniutkie paseczki ziemi, tworzy wewnętrzne zatoki, jeziora. To atole Malediwów.
Na prostokącie o długości 700 km i szerokości 150 jest ich prawie 1200, z czego zdecydowana większość niezamieszkana. Są tak małe, że gdyby je zlepić w jeden ląd, wciąż byłby on mniejszy niż połowa Warszawy. Nigdzie indziej na świecie przyroda nie stworzyła czegoś podobnego: historia powstania Malediwów to wyjątkowy zbieg okoliczności.
Około 100 milionów lat temu w tym właśnie miejscu ścierały się dwie wielkie płyty tektoniczne: indyjska i afrykańska. Tak z głębin oceanu wyłonił się długi rząd wulkanów. Ale w przeciwieństwie do Wysp Kanaryjskich czy Madery na Malediwach nie pozostawiły one ani wysokich gór, ani przepastnych klifów. Przeciwnie: powstał najniżej położony kraj świata, którego średnia wysokość to zaledwie 1,3 metra. Tak się stało, bo każdy z wulkanów z czasem zapadał się pod własnym ciężarem, tworząc rodzaj podwodnego łańcucha górskiego, na którym w warunkach równikowego klimatu (temperatura oceanu ma tu około 30 stopni Celsjusza) wyrosła wyjątkowa rafa.
W cieniu Cejlonu
Ledwo wystające znad wód oceanu atole dawno zostałyby zmiecione przez kolejne tsunami, gdyby nie Indie i Sri Lanka, które osłaniają Malediwy przed falami nadciągającymi z rejonu Indonezji, miejsca największej aktywności sejsmicznej w tej części świata. Dlatego ostatnia większa fala dotarła tu dziesięć lat temu, powodując kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych. To prawie nic wobec tego, co w tym czasie przeżyła Tajlandia.
- To najwspanialsza, oprócz australijskiej, rafa koralowa na świecie. Tyle że o wiele bardziej dostępna – mówi mi Charline Bon, instruktorka nurkowania w hotelu The Residence na atolu Gaafu Alifu w południowej części archipelagu.