14 dworców za 40 mln złotych

Budowa nowych dworców jest tańsza od remontu starych o 30 proc. Eksploatacja nawet o połowę

Publikacja: 23.04.2014 10:14

Tak będą wyglądać dworce systemowe. Mają być bardzo tanie w eksploatacji dzięki wykorzystaniu energi

Tak będą wyglądać dworce systemowe. Mają być bardzo tanie w eksploatacji dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej

Foto: Rzeczpospolita

Przynajmniej kilkanaście innowacyjnych tzw. dworców systemowych w ciągu najbliższych dwóch lat chce zbudować spółka PKP. Będą oszczędne oraz ekologiczne i zastąpią dworce istniejące.

Koleje liczą na spore oszczędności: koszt budowy obiektów wyniesie ok. 40 mln zł. To w granicach 10–20 mln zł mniej od modernizacji starych. W dodatku koszty eksploatacji nowych dworców mają być niższe niemal o połowę.

Kilkanaście inwestycji

PKP zapowiedziała początkowo realizację programu pilotażowego mającego objąć cztery miasta: Strzelce, Nasielsk, Ciechanów i Mławę.

Ale jak dowiedziała się „Rz", na liście znalazło się już kolejnych dziewięć miast. To Bojanowo i Oborniki Wielkopolskie znajdujące się w Wielkopolsce, Goleniów oraz Szczecin Dąbie w województwie zachodniopomorskim, w Małopolsce Oświęcim, na Podkarpaciu Żurawica, a także Puck, Jastarnia i Jurata w województwie pomorskim. W dwóch ostatnich miejscowościach dworce mają mieć charakter sezonowy, co oznacza, że będą funkcjonować tylko w czasie, gdy po tzw. linii helskiej będą kursować pociągi.

PKP bierze ponadto pod uwagę budowę dworca systemowego w Puławach. Niewykluczone, że takie dworce powstaną również przy projektach deweloperskich w Koninie, Grudziądzu, Mińsku Mazowieckim oraz Włocławku.

– Musimy teraz rozpisać przetargi, które wyłonią projektantów i firmy wykonawcze. Budowa pierwszych dworców systemowych ma się zacząć jeszcze w tym roku – mówi dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP SA Jarosław Bator.

Już na pierwszych czterech inwestycjach spółka PKP zarobi ok. 5 mln zł. Szacowany koszt budowy dworców systemowych w: Strzelcach, Nasielsku, Ciechanowie i Mławie, to 13 mln zł, podczas gdy modernizację istniejących wyceniono na 18,5 mln zł.

Ale największe oszczędności przyniesie tania eksploatacja. W Strzelcach roczne koszty obsługi spadłyby z 50 mln zł do 18 mln zł, w Nasielsku z 67 do zaledwie 17 mln zł.

Skąd takie obniżki? Oświetlenie ma być zasilane poprzez instalacje fotowoltaiczne lub solarno-fotowoltaiczne, które będą jednocześnie podgrzewać wodę. Tam, gdzie będzie dużo zieleni zakłada się odzyskiwanie wody deszczowej do nawadniania.

Ciepło z odzysku

Również wentylacja mechaniczna będzie zaprojektowana celem odzyskiwania ciepła. Projekty będą w znacznym stopniu ujednolicone, sama budowa – dzięki prostej konstrukcji – znacznie krótsza.

Dworce systemowe mają bowiem składać się z trzech zasadniczych modułów: dworcowego, miejskiego i wiaty parkingowej lub rowerowej. Będą to odrębne bryły, ale połączone wspólnym zadaszeniem.

Takie dworce, przyjazne dla środowiska, zostaną także odpowiednio wkomponowane w otoczenie. W tych lokalizacjach, gdzie wokół dworca występuje architektura drewniana, elewację stanowić będzie kamień połączony z dekoracyjną okładziną w postaci paneli drewnopodobnych.

W centrach miast budynki będą projektowane w wariancie beton i kamień, a w miejscach o dużej przewadze zieleni – w wariancie zieleń i kamień. Z kolei tam, gdzie przeważa architektura ceglana, przewidziany jest model w wariancie stal i cegła. Dzięki nowoczesnemu wyglądowi dworce mają być także atrakcyjne dla działalności komercyjnej.

Ten ostatni argument jest dla PKP szczególnie istotny, bo pozwoliłby zwiększyć przychody. Spółka w tym celu już wprowadza kilka rozwiązań na dworcach istniejących, zwłaszcza tych dużych. To m.in. zawieranie umów z najemcami znanych marek, którzy pozwolą na zwiększenie liczby klientów, umowy z najemcami sieciowymi na usługi w kilku miejscach czy lepsze wykorzystanie powierzchni komercyjnych, a także sprzedaż alkoholu.

Ponad 40 dworców

W tym roku spółka PKP będzie budować i modernizować łącznie przeszło 40 dworców, na co wyda ok. 225 mln zł. Rok temu inwestycje w dworce pochłonęły połowę tej kwoty.

– W roku przyszłym zamierzamy zakończyć modernizacje kolejnych 23 dworców, a także inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa na dworcach Warszawskiego Węzła Kolejowego oraz poprawą estetyki na Dworcu Centralnym – zapowiada rzeczniczka PKP Katarzyna Mazurkiewicz.

Jeszcze na początku dekady liczba modernizowanych obiektów była skąpa. W 2010 roku modernizowano tylko jeden dworzec. Największe przyspieszenie przyniosło Euro 2012, gdy kończono modernizację 29 dworców.

Przynajmniej kilkanaście innowacyjnych tzw. dworców systemowych w ciągu najbliższych dwóch lat chce zbudować spółka PKP. Będą oszczędne oraz ekologiczne i zastąpią dworce istniejące.

Koleje liczą na spore oszczędności: koszt budowy obiektów wyniesie ok. 40 mln zł. To w granicach 10–20 mln zł mniej od modernizacji starych. W dodatku koszty eksploatacji nowych dworców mają być niższe niemal o połowę.

Pozostało 90% artykułu
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Lotniska
Tadeusz Syryjczyk: Rozbudowa lotniska w Radomiu to wyrzucanie pieniędzy
Turystyka
Sun & Fun - stara marka, nowy właściciel
Materiał Promocyjny
Nowe miejsce spotkań dla biznesu i kultury w Krakowie. W kwietniu otwarcie unikalnego konceptu Stradom House
Turystyka
Brate.com - polski startup, który wkrótce podbije Europę
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości