Wojna na ambasadora w Meksyku i okolicy

Beata Wojna, dotychczasowa wiceszefowa Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych, będzie reprezentowała Polskę jako ambasador w Meksyku, a także w Belize, Gwatemali, Hondurasie, Nikaragui, Salwadorze i Kostaryce

Publikacja: 30.12.2013 20:22

Wojna na ambasadora w Meksyku i okolicy

Foto: msz.gov.pl

- Meksyk to kraj o wyjątkowo bogatej kulturze, historii i szczególnej pozycji międzynarodowej - powiedział w podczas wręczania nominacji minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

- Jako wschodzące mocarstwo regionalne, Meksyk ma szansę znaleźć się wkrótce w gronie największych gospodarek świata. To 13. gospodarka świata, a według prognoz do połowy tego stulecia może stać się piątą. Meksyk wpisuje się w plany polskiej dyplomacji ekonomicznej. Od wstąpienia do UE nasze obroty zwiększyły się czterokrotnie. Powierzam pani misję budowania wizerunku Polski jako kraju atrakcyjnego gospodarczo, nowoczesnego i otwartego - dodał.

Nowa szefowa placówki w Meksyku będzie działać na rzecz wzmocnienia współpracy polsko-meksykańskiej, zwłaszcza w jej wymiarze gospodarczym. W zakresie kompetencji terytorialnych ambasady znajdują się również Belize, Gwatemala, Honduras, Nikaragua, Salwador i Kostaryka. - Będę dążyła do zbliżenia Polski i tego regionu korzystając z możliwości jakie oferuje umowa stowarzyszeniowa między UE i Ameryką Środkową – mówiła ambasador.

Beata Wojna była do niedawna zastępcą Dyrektora Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych. W latach 2010 - 2012 była kierownikiem Biura Badań i Analiz PISM, a od 2004 roku analitykiem w PISM oraz wykładowcą. W 2001 roku pracowała w Asociación Española de Estudios del Pacífico w Hiszpanii.

Beata Wojna jest doktorem geografii i historii Uniwersytetu Complutense w Madrycie. Brała udział w pracach i projektach badawczych na tej uczelni oraz była stypendystką Hiszpańskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej (AECI) oraz na Université Libre (ULB) w Brukseli. Jest autorką licznych publikacji w tym monografii, raportów, artykułów.

Posługuje się biegle językiem hiszpańskim i angielskim, zna także język francuski.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek