Decyzja o utrzymaniu VAT-u niższego o 30 procent niż w pozostałych częściach kraju podał premier Aleksis Tsipras po jego rozmowach z przewodniczacym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem, informuje portal Greek Travel Pages.

Tsipras twierdzi, że decyzja była wynikiem negocjacji prowadzonych w czasie ostatniej wizyty Junckera w Atenach. Grecki premier podkreślał, że apelował do władz unijnych o niepodnoszenie podatku od wartości dodanej i pokazanie w ten sposób minimum solidarności z regionami, które musiały borykać się wówczas z problemami wynikającymi z ucieczki wielu ludzie do Europy przez Grecję.

Tsipras podkreślił również, że specjalna stawka będzie obowiązywać tak długo, jak długo będzie trwał kryzys wywołany falą uchodźców, a on sam pozostanie premierem Grecji. Z informacji opublikowanej przez "Gazetę Rządową" wynika, że VAT ma być utrzymany do 31 grudnia tego roku. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami obniżona stawka miała zostać zniesiona 30 czerwca tego roku.

Prezes Greckiej Federacji Turystycznej SETE Yiannis Retsos skomentował na Twitterze, że to dobra informacja, ale że w dalszym ciągu potrzeba skoordynowanych działań i zastosowania konkretnych rozwiązań, żeby zmierzyć się z problemami związanymi z uchodźcami.