Majorka chce okiełznać turystykę

AFP

Wprowadzenie w życie przepisów o wynajmie prywatnych mieszkań, regulacja liczby odwiedzających i wydanie pieniędzy z podatku turystycznego – to wyzwania, przed którymi stoi rząd Balearów

Jak donosi portal Mallorca Zeitung, rząd Balearów ma w 2017 roku do zrealizowania wiele turystycznych projektów. Jednym z najważniejszych jest regulacja wynajmu mieszkań. Do tej pory wielu właścicieli domów i apartamentów działało w szarej strefie. Pomysłem na jej zmniejszenie jest legalizacja wynajmu: właściciele obiektów będą musieli uzyskać zgodę na ich odpłatne udostępnianie turystom, a portale typu Airbnb będą mogły współpracować tylko z licencjonowanymi wynajmującymi. Same lokale muszą liczyć co najmniej 10 lat – w ten sposób rząd chce zapobiec budowom nowych bloków i domów pod wynajem. Mieszkania udostępniane turystom będą musiały mieć też oddzielne liczniki wody i wpis do rejestru miejsc noclegowych na wyspie.

Wykroczenie przeciwko tym przepisom będzie wiązało się z wysokimi grzywnami. Rząd Balearów chce w ten sposób uregulować liczbę gości, którzy jednocześnie przyjeżdżają na wyspę. Do tej pory ograniczała ich tylko liczba łóżek. Stowarzyszenie Domów i Mieszkań Wakacyjnych z Balearów krytykuje jednak projekt nowych regulacji i zarzuca politykom, że nie biorą pod uwagę rzeczywistej sytuacji rynkowej. Przewiduje, że wprowadzenie przepisów oznacza wykluczenie około połowy dostępnych obecnie wakacyjnych mieszkań.

Kolejnym zadaniem dla rządzących jest dobre wykorzystanie pieniędzy pochodzących z podatku turystycznego. Długo dyskutowana danina, przeciwko której protestowali nie tylko hotelarze z regionu, lecz także zagraniczni touroperatorzy, została ostatecznie wprowadzona w połowie 2016 roku. Zgodnie z zapowiedziami środki z niej pozyskane mają być przeznaczone na projekty związane z ochroną środowiska.

Wśród projektów, którymi w tym roku mają zająć się majorkańscy politycy, jest także poprawa wizerunku miejscowości Playa de Palma, do tej pory kojarzonej głównie z nadużywającymi alkoholu, rozbawionymi turystami. W zeszłym roku w kurorcie otworzyły się luksusowe hotele, które mają przyciągać zamożniejszych gości. Jednak by zechcieli oni skorzystać z noclegu w tej miejscowości, władze muszą zaprowadzić na jej ulicach porządek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Francja wraca do grona krajów, do których można latać

Francja zobowiązała się, że będzie wpuszczać do samolotów wyłącznie pasażerów z ujemnym wynikiem testu ...

Najstarsze i największe lotniska w Polsce i na świecie

Pierwsze lotniska w niczym nie przypominały dzisiejszych obiektów. Początkowo było to płaskie pole, bez ...

Wizz Air zakłada bazę w Krakowie

Dwa airbusy A321 będą stanowiły bazę Wizz Aira na lotnisku w Krakowie. Pierwszy przyleci ...

Lufthansa prosi państwo o pomoc

Uziemienie 150 samolotów i zmniejszenie siatki połączeń skłoniło Lufthansę do zwrócenia się do państwa ...

Nie ma śniegu, są wolne pokoje

Liczba rezerwacji noclegów na sylwestra w polskich górach spadła w porównaniu z zeszłym rokiem ...

Gut-Mostowy: Zmieniam formułę rozmów z branżą turystyczną

Formuła konsultacji ze wszystkimi w ramach Zespołu Kryzysowego spełniła swoją rolę – napisał do ...