Obcokrajowcy wydali w Polsce prawie 8 procent więcej

AFP

W III kwartale tego roku obcokrajowcy wydali w Polsce 11,7 miliarda złotych, czyli o 7,7 procent więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych w Polsce przez cudzoziemców w III kwartale 2017 r. wyniosła 11,7 miliarda złotych, natomiast wydatków poniesionych za granicą przez mieszkańców Polski – 6,8 miliarda złotych. W odniesieniu do tego samego okresu 2016 r. wydatki cudzoziemców były wyższe o 7,7 procent, a Polaków o 6,5 procent.

W strukturze wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających lądową granicę w III kwartale 2017 r. największy udział miały wydatki przekraczających granicę z Niemcami (46,6 procent), następnie z Ukrainą (20,5 procent), Czechami (11,8 procent), Słowacją (8,3 procent), Białorusią (7 procent), Litwą (4,3 procent) i Rosją (1,6 procent).

W wypadku mieszkańców Polski, przekraczających lądową granicę kraju, najwyższe wydatki za granicą ponieśli przekraczający granicę z Niemcami (49,2 procent ogółu wydatków Polaków przekraczających lądową granicę Polski w III kwartale 2017 r.), następnie z Czechami (29,9 procent), Słowacją (14,9 procent), Litwą (2,6 procent), Ukrainą (1,5 procent), Rosją (1,3 procent) i Białorusią (0,6 procent).

Zróżnicowanie wydatków, w tym także pod względem struktury asortymentowej, występowało na poszczególnych odcinkach granicy, zarówno wśród cudzoziemców, jak i Polaków. Związane jest to m.in. ze sposobem podróżowania, celem podróży, długością pobytu, czy też opłacalnością dokonywania zakupów za granicą.

Cudzoziemcy przekraczający zewnętrzną lądową granicę UE na terenie Polski w III kwartale 2017 r. na zakup towarów nieżywnościowych przeznaczyli ok. 82 procent swoich wydatków, na żywność i napoje bezalkoholowe ok. 12 procent, a na pozostałe wydatki (usługi) ok. 5 procent.

Spośród artykułów nieżywnościowych największym zainteresowaniem cudzoziemców cieszyły się materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania lub domu (ok. 23 procent wydatków na towary nieżywnościowe), sprzęt RTV i AGD (ok. 19 procent) oraz części i akcesoria do środków transportu (ok. 13 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Malta znosi restrykcje. Ślązacy też mile widziani

Wyspy Maltańskie znoszą restrykcje, w tym kwarantannę, dla wszystkich podróżujących z Polski, w tym ...

Holenderska turystyka nie potrzebuje promocji, tylko zarządzania

Holenderska Organizacja Turystyczna nie będzie już promować Holandii jako kierunku turystycznego, ponieważ krajowi grozi ...

Wizz Air do Frankfurtu, Transavia z Monachium

Węgierska tania linia Wizz Air podała, że będzie korzystać z lotniska we Frankfurcie a ...

Prezes Ryanaira kupił sobie pałac na Majorce

Kilkanaście milionów euro kosztował pałac, który kupił sobie Michael O’Leary w Palmie na Majorce ...

Atak zimy paraliżuje grecki transport

W wielu regionach Grecji ogłoszono stan wyjątkowy z powodu ostrzej zimy. Mrozy spowodowały problemy ...

Chcesz odpocząć na Malediwach – kup sobie wyspę

Obawa przed turystyką masową to powód, dla którego 50 turystów z Francji i Szwajcarii ...