Obcokrajowcy wydali w Polsce prawie 8 procent więcej

AFP

W III kwartale tego roku obcokrajowcy wydali w Polsce 11,7 miliarda złotych, czyli o 7,7 procent więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych w Polsce przez cudzoziemców w III kwartale 2017 r. wyniosła 11,7 miliarda złotych, natomiast wydatków poniesionych za granicą przez mieszkańców Polski – 6,8 miliarda złotych. W odniesieniu do tego samego okresu 2016 r. wydatki cudzoziemców były wyższe o 7,7 procent, a Polaków o 6,5 procent.

W strukturze wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających lądową granicę w III kwartale 2017 r. największy udział miały wydatki przekraczających granicę z Niemcami (46,6 procent), następnie z Ukrainą (20,5 procent), Czechami (11,8 procent), Słowacją (8,3 procent), Białorusią (7 procent), Litwą (4,3 procent) i Rosją (1,6 procent).

W wypadku mieszkańców Polski, przekraczających lądową granicę kraju, najwyższe wydatki za granicą ponieśli przekraczający granicę z Niemcami (49,2 procent ogółu wydatków Polaków przekraczających lądową granicę Polski w III kwartale 2017 r.), następnie z Czechami (29,9 procent), Słowacją (14,9 procent), Litwą (2,6 procent), Ukrainą (1,5 procent), Rosją (1,3 procent) i Białorusią (0,6 procent).

Zróżnicowanie wydatków, w tym także pod względem struktury asortymentowej, występowało na poszczególnych odcinkach granicy, zarówno wśród cudzoziemców, jak i Polaków. Związane jest to m.in. ze sposobem podróżowania, celem podróży, długością pobytu, czy też opłacalnością dokonywania zakupów za granicą.

Cudzoziemcy przekraczający zewnętrzną lądową granicę UE na terenie Polski w III kwartale 2017 r. na zakup towarów nieżywnościowych przeznaczyli ok. 82 procent swoich wydatków, na żywność i napoje bezalkoholowe ok. 12 procent, a na pozostałe wydatki (usługi) ok. 5 procent.

Spośród artykułów nieżywnościowych największym zainteresowaniem cudzoziemców cieszyły się materiały do budowy, remontu i konserwacji mieszkania lub domu (ok. 23 procent wydatków na towary nieżywnościowe), sprzęt RTV i AGD (ok. 19 procent) oraz części i akcesoria do środków transportu (ok. 13 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wybuch przed walką byków w Bogocie

Co najmniej 26 osób zostało rannych w eksplozji bomby w stolicy Kolumbii, Bogocie. Większość ...

Renata Kusznierska wprowadzi do Polski Selinę

Sieć hoteli Selina przygotowuje się do wejścia na polski rynek. Firma ma już dyrektor ...

Samorządowcy chcą uporządkować rynek najmu krótkoterminowego

Gdy lokatorzy utrudniają życie sąsiadom, właściciel mieszkania nie zamieści oferty na Airbnb i Bookingu ...

Strzelanina w kawiarni w Bazylei

Dwóch uzbrojonych napastników weszło wczoraj wieczorem do jednej z kawiarni w Bazylei na północy ...

Lufthansa z nowym wiceprezesem ds. sprzedaży

Stefan Kreuzpaintner został w Grupie Lufthansy nowym wiceprezesem ds. sprzedaży w regionie Europy, Bliskiego ...

Targi Lato w trzeci weekend kwietnia

Promocję polskich regionów i popularnych zagranicznych kurortów, a także tradycyjnej kuchni i wyrobów rzemieślniczych ...