Madryt: Kanary nie powinny akceptować testów antygenowych

Fot. Filip Frydrykiewicz

Rada Stanu doradzająca rządowi Hiszpanii kwestionuje dekret Kanarów, na podstawie którego podróżujący na archipelag mogą przy wjeździe okazać negatywny wynik testu na przeciwciała zamiast badania PCR.

Rząd Hiszpanii wymaga, by podróżujący do Hiszpanii przedstawiali przy wjeździe negatywny wynik testu PCR na koronawirusa. Ostatnio dopuszczone zostały także badania TMA, które są nieco tańsze niż PCR i dają wynik o dwie godziny wcześniej.

Natomiast prezydent Wysp Kanaryjskich Ángel Víctor Torres wydał dekret, na mocy którego od 10 grudnia turyści mogą wjeżdżać na archipelag także na podstawie badań na przeciwciała. To autonomiczna decyzja, którą podważa teraz Madryt – donosi dziennik „El Diario” w swoim elektronicznym wydaniu. Zdaniem Rady Stanu, organu doradzającemu rządowi, obowiązujące jest prawo krajowe, nadrzędne wobec regionalnych.

CZYTAJ TEŻ: Wyspy Kanaryjskie przechodzą na testy antygenowe

O dopuszczenie testów antygenowych na Kanarach walczyła branża turystyczna, bo są one prostsze i tańsze. Konieczność posiadania badań PCR zniechęca wielu turystów do podróży. Tymczasem zima to tradycyjnie szczyt sezonu dla Wysp Kanaryjskich, dla europejskich touroperatorów jeden z niewielu kierunków, które mogą oferować w czasie pandemii.

Władze Kanarów wprowadzając swoje rozporządzenie wiedziały, że Madryt ma inne zdanie odnośnie dopuszczonych rodzajów testów i prowadziły w tej sprawie negocjacje. Apelowały nawet do rządu centralnego o dopuszczenie obok badań PCR także antygenowych dla turystów przyjeżdżających do Hiszpanii. Torres nadal podtrzymuje decyzję i zapowiada, że będzie rozmawiał o wspólnym stanowisku w tej sprawie.

Na razie raport Rady Stanu nie jest wiążący, prawne dysputy na ten temat rozpoczną się między obiema stronami i dopiero one wykażą, czy doszło do złamania przepisów krajowych.

ZOBACZ TAKŻE: Kanary wskazują, gdzie w Polsce można zrobić test na koronawirusa

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rainbow: Trzecia odsłona oferty zimowej

W Rainbow rozpoczęła się sprzedaż kolejnej części oferty zimowej, tym razem zawierającej bliskie, ciepłe ...

Mołdawia: Na Tour Salonie zaprosimy do winnic

Przedstawiciele winiarni Purcari i Asconi, a także pracownicy lokalnych biur podróży Tatra-Bis i Corina ...

Z Londynu do Lizbony powietrznym korytarzem turystycznym?

Przedstawiciele Portugalii i Wielkiej Brytanii prowadzą rozmowy o utworzeniu korytarza lotniczego dla turystów, który ...

Zorza mieni się i tańczy na norweskim niebie

Pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne formy zorzy polarnej rozświetliły norweskie niebo. Czerwienią ...

Gminy górskie: Zaostrzymy reżim sanitarny, ale dajcie nam pracować

– Dajcie nam pracować, nasze firmy i miejscowości umierają bez turystów – apelują do ...

Biblijny Izrael wykuty w kamieniu i sfilmowany w 4 D

W nowo otwartym w Abu Ghausz koło Jerozolimy ośrodku Saxum można zgłębiać biblijne dzieje ...